Cevşenül Kebir Duası Arapça Okunuşu - Cevşen Oku

Foto Galeri 29.09.2022, 01:31
Cevşenül Kebir Duası Arapça Okunuşu - Cevşen Oku
1/47

Cevşen okuyun. Cevşenül Kebir duası okumak isteyenler için Arapça cevşen-ül kebir duası, sade ve okunaklı.

Cevşen, zırh ve kalkan anlamına gelen Farsça bir ifadedir. Ehl-i Beyt kaynaklarından Musa Kâzım, Cafer-i Sadık, Muhammed Bakır, Zeynelabidin ve Hüseyin b. Ali (ra) ve Hz. Ali (ra) yoluyla Peygamberimizden (asm) rivayet edildiğinden dolayı Farsça “Cevşen” ve Arapça “Kebir” terkibi ile “Cevşenü’l-Kebir” adı ile nam salmıştır.

Mecmuatu’l-Ahzab’da bahsedilğine göre Peygamberimiz (sav) Uhud Savaşında üzerinde zırhı olduğu halde kafirlerin saldırısına maruz kalmış ve zırhın bir parçası Peygamberimizin (sav) çenesine batmıştı. Bu esnada kargaşadan uzaklaşmak için kendisini koruyan bir grup sahabeyle beraber Uhud Dağına doğru çekilmekteydi.

Hava çok sıcaktı ve Peygamberimiz (asm) zırhın da ağırlığı ve yaralı haliyle sıkıntı içindeydi. Cebrail (as) geldi ve “Allah Sana selam ediyor. Zırhı çıkarsın ve bu duayı okusun buyuruyor! Bu duayı okur ve üzerinde taşırsa zırhtan daha büyük tesiri olur.” dedi.

Her zaman ümmetini düşünen peygamberimiz (asm) “Bu duanın tesiri yalnız bana mı mahsus, yoksa ümmetime de şamil mi?” diye sordu. Cebrail (as) “Ya Resulallah! Bu dua Cenab-ı Allah’ın sana ve ümmetine bir hediyesidir. Bunun sevabını da Allah’tan başkası takdir edemez.” buyurdu.

Cebrail’in (as) getirdiği bu dua ile peygamberimiz (asm) zırhı çıkardı ve bu duayı kalbinde yazılı buldu ve okudu. Daha sonra Hz. Ali’ye (ra) yazdırdı. Hz. Ali (ra) da yazarak Hz. Hüseyin’e (ra) öğretti ve ondan rivayet edilerek zamanımıza kadar geldi.
Cevşen duası ne için okunur?
-Belalardan, musibetlerden korunmak için ve iç sıkıntısından korunmak için okunabilir. Manevi bir kalkandır.
Cevşen duası ne zaman okunur?
-Özel bir zamanı yoktur Allah'ın cc isimlerini içeren bir için dua olduğu için fırsat buldukça okumak gerekir.
Cevşen duası kaç sayfa?
-Farklılıklar gösterir ancak ortalama 46 sayfadır.

Cevşen duası kaç sayfa? Cevşen duası ne zaman okunur? Cevşen duası ne için okunur? Cevşen duası Arapça okunuşu.