Ayetel Kürsi’nin Fazileti ve Okunuşu

Ayetel Kürsi’nin faziletleri nelerdir? Ayetel Kürsi Okunuşu nasıl? Ayetel Kürsi'nin okunuşu ve anlamı nedir? Ayetel Kürsi nin Türkçe'si ne?

DUALAR 17.02.2022, 21:49 11.08.2023, 04:11
Ayetel Kürsi’nin Fazileti ve Okunuşu

Ayetel Kürsinin Fazileti - Türkçe ve Arapça Okunuşu

Allahu Teala'nın zat ve sıfatını tavsif eden, yer, gök ve çevresinin yaratılışıyla bu alemdeki ilahi hakimiyeti ispat eden son derece açık bir ayettir. Yani bu ayet Cenabı Hakk'ın bu alemdeki engin hakimiyetinin sembolü olan “kürsi” kelimesi ile bütün ilahiyat meselelerini içinde toplamış bulunmaktadır.

Nitekim Peygamber Efendimiz (sav), Hz Ali'ye Kur'an'da en büyük ayetin Ayetel Kürsi olduğunu, bunu okuyana Allah (cc)’ın o anda bir melek gönderdiğini ve o meleğin kişi ile ilgili ertesi güne kadar olan iyiliklerini yazıp, kötülüklerini de sildiğini haber vermiştir. Yine bu ayetin okunduğu yerde şeytanların, kişiye musallat olamayacağı ve o eve 40 gün büyücü kadın ve erkeklerin giremeyeceği hususu hatırlatılarak aile, çocuklar ve komşulara öğretilmesi istenmiştir. Çünkü bu ayetten büyük bir ayet nazil olmamıştır.

Hz Peygamber aleyhisselatu vesselam, günleri ve sözleri derecelendirirken, şöyle buyurmuştur: “Günlerin en üstünü Cuma, kelamın en üstünü Kur'an, Kur'an'ın en üstünü Bakara suresi, Bakara suresinin en üstünü de Ayetel Kürsi’dir.”

Ayetel Kürsi, Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam tarafından Kur'an'ın dörtte birine denk tutulmuş ayetlerden biridir. Ayrıca ismi Azam’ı içerisinde bulunduran ayetlerden biridir.

Sabahleyin abdest alarak Ayetel Kürsi’yi 1 veya 3 defa okuyan kimse o gün akşama kadar insan ve şeytan şerrinden emin olur. Akşam namazından sonra okuyan da sabaha kadar Allah’u Teala'nın koruması altında bulunur.

Ayetel Kürsi, yolculuğa çıktığımız zaman okumamız gereken başlıca surelerdendir. Özellikle yedi defa okunması tavsiye edilmiştir. Her bir okumada 6 farklı yönümüze üflememiz, en sonuncu okuyuşumuzda da, nefesimizi içimize çekerek tamamlamamız tavsiye edilmiştir.

Ancak bu şekilde korunabileceğimizi öğütleyen Sevgili Peygamberimiz (sav), “Rivayetlerde vârid olmuştur ki, bir kimse yola çıkmadan önce Ayetel-Kürsiyi okursa, evine dönünceye kadar başına hiç, bir belâ gelmez.” (Buhârî, “Hac”, 1)

Ayetel Kürsi ne için okunur? Ayetel Kürsi nerelerde okunur?

Hazreti Hasan (r.a) Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Her farz namaz sonunda Âyetü’l-Kürsî’yi okuyan kişi, diğer namaza kadar Allah’ın koruması altında olur.” (Heysemî, Mecmau’z-Zevâid, 2/148)

Evimizde bolluk ve bereket olması için Ayetel Kürsi okunabilir.

Kem bakışlı gözlere ve nazare karşı Ayetel Kürsi okunabilir.

Yolculuk esnasında kaza beladan korunmak için Ayetel Kürsi okunabilir.

Sihir yapanları, büyücüleri evden uzak tutmak için Ayetel Kürsi okunabilir.

Farz namazlardan sonra Ayetel Kürsi okumanın fazileti

Efendimiz(sav) buyurdu ki; "Her kim, her farz namazın arkasından Ayet-el Kûrsi'yi okursa, Cennete girmekten onu ancak ölüm men eder. Her kim onu yatacağı zaman okursa, Allahu Teâlâ ona kendi evi, komşusunun evi ve etraftaki evler hakkında güvence verir." (Beyhâki)

Ayetel Kürsi Arapça Okunuşu

 Ayetel Kürsi ne duası?

Ayetel Kürsi Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 23 Haziran 2024
İmsak 03:18
Güneş 05:14
Öğle 12:56
İkindi 16:53
Akşam 20:28
Yatsı 22:15