Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? Kadir Gecesi'ne kaç gün kaldı?

Kadir Gecesi, İslam alemi için büyük önem arz eden mübarek gecelerden birisi. Peki, Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün 2023? Kadir Gecesi'ne kaç gün kaldı?

DUALAR 10.04.2023, 05:06 11.08.2023, 03:50
Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? Kadir Gecesi'ne kaç gün kaldı?

Kadir gecesi bütün bir İslam alemi için büyük önem ifade eden gecelerden birisidir. Müslüman alemi bu önemli geceyi mümkün mertebe ibadet yaparak geçirir. Hususiyle bu gece yapılan bütün ibadetlerin sevabı kat kat fazla yazılır. Bu geceyi ibadetle geçiren ve tövbe eden Müslümanların tüm günahları silinir.

Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün - 2023?

Bin aydan daha hayırlı olarak kabul edilen Kadir gecesine kısa bir zaman kala Kadir Gecesi tarihi araştırılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2023 dini takvimiyle birlikte Kadir Gecesi'nin bu sene hangi tarihe denk geldiği belli oldu. 23 Mart'ta başlayan Ramazan ayı içerisinde yer alan Kadir Gecesi 17 Nisan 2023 Pazartesi günü idrak edilecek.

Bin aydan daha hayırlı olan gece: Kadir Gecesi

Bu geceyi diğer bütün zamanlardan üstün kılan özelliklerin başında, Allah’ın (cc) kullarına merhametinin en büyük nişanesi olarak indirilen ve 14 asırdır insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gece indirilmiş olması gelmektedir.

Rabbimizin, “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.” (Kadir, 1) ayetiyle beyan ettiği üzere bu gece, yeryüzünün, sözlerin en güzeli, mümin gönüllerin şifası, insanlık için hidayet rehberi, hakikat ve hikmet kaynağı olarak indirilen son vahiyle buluştuğu gecedir.

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi, Kur’an’la ilişkimizi gözden geçirmek, başta Rabbimiz olmak üzere kendimizle, çevremizle ve bütün kâinatla ilişkilerimizi tevhit, adalet, merhamet ve güzel ahlak üzere yeniden düzenlemek için önemli bir fırsattır.


Kadir gecesi okunacak dualar ve yapılacak ibadetler


Kadir Gecesi nedir?

Kadir gecesi İslam alemi için oldukça önemli olan gecelerden ve günlerden sadece bir tanesidir. Genel olarak kadir gecesi Ramazan ayının 27. gecesi karşılanır. 27. günün gecesinde Allah (cc) tarafından Kuran, Cebrail (as) aracılığıyla, İslam peygamberi Hz Muhammed Mustafa (asm) Efendimize vahiy olarak indirilmeye başlanmıştır.

Kuran ilk defa bu gece Hz. Peygambere indirilmeye başlanmıştır. Bu gecede tüm İslam alemi Kuran okur, Allah'ı (cc) daha fazla zikreder, çokca salavat getirir ve nafile veya kaza namazları kılmak suretiyle ibadetlerini yaparlar.

Kadir Gecesi ile ilgili ayetler.

Kadir Gecesi ile ilgili ayetler

Kadir gecesini konu edinen ayetlerde mevcuttur. Bu ayetleri okuyan kimseler bu önemli gece ile ilgili son derece detaylı bilgi sahibi olurlar. Allah (cc), Duhan suresinde tüm kullarına şu şekilde buyuruyor: "Biz Kuran-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz zaten insanları her daim uyarmaktayız."

Duhan suresinde buyrulduğu üzere Kuran bu gece inmeye başlamıştır.

Ayrıca Kadir suresinde de öneminden bahsediliyor. Allah (cc), Kadir suresinde bu gece için şunları buyuruyor:

Kadir Suresi Anlamı

“Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

1- Biz o (Kur'ân)nu Kadir gecesinde indirdik.

2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?

3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4- Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

5- O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.”

Kadir Gecesi ile ilgili hadisler

Kadir gecesine yönelik söylenmiş olan onlarca hadis vardır. Bu hadisler vasıtasıyla bu gecenin anlam, önemi ve fazileti en iyi şekilde insanlara anlatılmıştır.

Kadir gecesiyle ilgili hadisler şu şekilde sıralanıyor;

Taberani: "Kadir gecesi mülayim ve oldukça açık olur. Asla soğuk ve sıcak değildir. O günden sonra olan sabahın güneşi ise zaif ve kızıldır. Tüm insanlara aydınlık vardır."

Taberani: "Kadir gecesinde bulut olmaz. Yağmur ve rüzgarda yoktur. Soğuk veya sıcak olmaz. O geceden sonra güneş çok güzel bir şekilde doğar. Kimseyi yakmaz, herkese yol gösterici ışık yayar."

Sahihul Camii-s Sağır: "Kadir gecesinde başını kaldırıp göğe bakan kişiler yıldızların kaymadığını göreceklerdir. Bu gece yıldızlar kaymaz, her şey ibadete durur."

Kadir Gecesi'nin tayini hakkındaki rivayetler nasıl anlaşılmalıdır?

Kadir Gecesi Kur’an’da belirtildiğine göre, içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kur’an, Ramazan ayı içerisinde (Bakara, 2/185) ve bu gecede indirilmiştir (Kadr, 97/1). Kadir gecesinin Ramazan ayında olduğu kesindir. Ancak hangi güne tekabül ettiği konusunda farklı rivayetler vardır.

Zirr b. Hubeyş anlatıyor: “Ubey b. Ka’b’a; (r.a.) İbn Mes’ud’un, (r.a.) ‘Senenin bütün gecelerini ihya eden kimse kadir gecesine tevafuk edebilir.’ sözünü hatırlattığımda, bana şu cevabı verdi: ‘Kendisinden başka ilah olmayan Yüce Allah’a yemin olsun ki, kadir gecesi Ramazan ayındadır. Kadir gecesi; Resûlullah’ın (s.a.s.) bize namaz kılmamızı emir buyurduğu gecedir. O da Ramazan’ın 27. gününün gecesidir. O gecenin alameti, o gecenin sabahında güneşin beyaz ve ışınları gözü almayacak şekilde doğmasıdır’” (Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 179).

Abdullah b. Ömer’den gelen bir rivayette Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kadir gecesini aramak isteyen 27. gecede arasın.” (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, VIII, 426) buyurmuş, böylece 27. geceyi ibadet ve zikirle uyanık olarak geçirmemizi tavsiye etmiştir.

Kadir gecesinin Ramazan ayının 27. gecesinde olduğu (Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 179-180) genel kabul görmüş olmakla birlikte, Ramazan’ın son on gününün tek gecelerinde (Müslim, Sıyâm, 207) veya son yedi gecesinde aranması ile ilgili farklı rivayetler de vardır (Müslim, Sıyâm, 205-206). Dolayısıyla Ramazan’ın son gecelerini Kadir gecesiymiş gibi değerlendirmek gerekir.

2023 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ.

2023 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ

Üç ayların başlangıcı - 23 Ocak Pazartesi

Regaip Kandili - 26 Ocak Perşembe

Miraç Kandili - 17 Şubat Cuma

Berat Kandili – 6 Mart Pazartesi

Ramazan Başlangıcı - 23 Mart Perşembe

Kadir gecesi - 17 Nisan Pazartesi

Ramazan Bayramı Arifesi- 20 Nisan Perşembe

Ramazan Bayramı 1. Gün- 21 Nisan Cuma

Ramazan Bayramı 2. Gün- 22 Nisan Cumartesi

Ramazan Bayramı 3. Gün- 23 Nisan Pazar

Kurban Bayramı Arifesi- 27 Haziran Salı

Kurban Bayramı 1. Gün - 28 Haziran Çarşamba

Kurban Bayramı 2.Gün- 27 Haziran Perşembe

Kurban Bayramı 3.Gün- 27 Haziran Cuma

Kurban Bayramı 4. Gün- 27 Haziran Cumartesi

Hicri Yılbaşı – 19 Temmuz Çarşamba

Aşure günü – 28 Temmuz Cuma

Mevlid Kandili - 26 Eylül Salı

Yorumlar (1)
Osman 1 yıl önce
Allah cc, Kadir gecesine ulaşmayı ve onu hakkıyla değerlendirmeyi nasip etsin.
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2024
İmsak 03:39
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:44
Akşam 20:06
Yatsı 21:44