Korona Gibi Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Okunacak Dualar

Hastalıklara karşı hangi sure okunur? Hastalıktan korunmak için hangi esma okunur? Bir hastaya nasıl dua edilir? Hastalık için hangi dua okunur?

DUALAR 09.02.2022, 23:31 11.08.2023, 04:24
Korona Gibi Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Okunacak Dualar

Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Dualar

Maddi tedbilrler ile birlekte bela ve musibetler için manevi tedbirleri de yapmamız gerekir.

Nitekim Furkan suresindeki ayet-i kerimede Rabbimiz:

“(Ey Rasûlüm!) De ki: Eğer sizin kulluk ve yalvarmanız (ibadet ve duânız) olmasa, Rabbim ne diye size değer versin!..” (el-Furkân, 77) buyuruyor.

Tevbe İstiğfar Çoğaltılmalı

Allah’a çokça istiğfâr edildiği takdirde günahlar bağışlanacağından, Cenâb-ı Hak temiz kullarına rahmetini sağanak hâlinde yağdırmaya başlayacak, onları her türlü sıkıntı, belâ ve musîbetlerden kurtaracak ve kendilerine bol bol nimetler ihsân edecektir.

Peygamberlerin Okuduğu Dualar Okunmalı

Eyyüp Aleyhisselam'ın Duası

Bulaşıcı hastalıklara karşı okunacak dua.

Türkçe Okunuşu: “…Rabbi inni messeniyed'durru ve ente erhamur'rahimin”

Anlamı: “Ya Rabbi zarar bana dokundu, Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin, bana da merhamet eyle."

Yunus Aleyhisselam'ın Duası

Belalar karşı okunacak dua Yunus peygamberin duası.

Türkçe Okunuşu: “…Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne).”

Anlamı: “Senden başka ilâh yoktur. Sen her türlü noksanlıktan, eşi-ortağı olmaktan uzaksın. Şüphesiz ben kendine yazık edenlerden oldum” (Enbiyâ 21/87)

Adem Aleyhisselam'ın Duası

Adem as tövbe istiğfar duası.

Türkçe Okunuşu: "...Rabbenâ zalemnâ enfusenâ ve in lem tagfirlenâ ve terhamnâ le nekûnenne minel hâsirîn(hâsirîne).

Anlamı: “Rabbimiz! Biz kendimize zulüm ettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.” (A'raf 23)

Bulaşıcı hastalıklara karşı etkili diğer dualar

Bulaşıcı hastalıklara karşı okunacak dua.

Kur'an-ı Kerimi Daha Fazla Okumalı

Bu zor günlerde Kur'ân'ı Kerim'i daha çok okumalı ve bilhassa Yasin ve Fetih surelerini ve şifa ayetlerini her gün okumaya gayret etmelidir.

Fetih Sûresi

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-: “Bu gece bana, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha değerli ve güzel bir sûre indirildi” buyurmuş, sonra da Fetih sûresini okumuştur. (Buhârî, Tefsir 48/1)

Fetih Suresi zor zamanlarda belaların defi için, bilhassa sabah namazlarından sonra okunmalıdır. Sabah namazından sonra okuma fırsatımız olmadıysa gün içerisinde okumaya gayret etmelidir.

Faziletine binaen bir kiişi 19 defa okuması tavsiye edilir. Şayet tek başına okumaya güç yetmezse 19 adet fetih suresi birden fazla kişi arasında taksimat yapılarak okunabilir.

Yasin Sûresi

Yasin suresi İslâm toplumlarında mühim bir yere sahiptir. “Kur’an’ın kalbi” olarak nitelenen "Ya Sin" suresinin okunmasında büyük faziletler ve faydalar bulunmaktadır.

Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmaktadır: "Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’ân’ın kalbi de Yâsin’dir. Kim Yâsin’i okursa, Allah onun okumasına, Kur’ân’ı on kere okumuş gibi sevap yazar." (Tirmizî, Fedâilu'l-Kur'n, 7; Dârimî, Fedâilu'l-Kur'ân, 21)

Yasin Suresi belaların defi için, bilhassa seher vaktinde okunmalıdır. Seher vaktinde okuma fırsatımız olmadıysa gün içerisinde okumaya gayret etmelidir.

Sadaka Verilmeli

Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- “Sadaka belâyı defeder.” (Bkz. Tirmizî, Zekât, 28/664; Süyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr, I, 108) buyurmuşlardır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 13 Nisan 2024
İmsak 04:54
Güneş 06:21
Öğle 12:57
İkindi 16:32
Akşam 19:23
Yatsı 20:43