Secde Ayetleri: Kuran-ı Kerim'de Geçen Secde Ayetleri Hangileridir?

Kur'an-ı Kerim'de toplamda kaç adet secde ayeti bulunmaktadır? Bu secde ayetlerini okuduğumuzda tilavet secdesi yapmamız gerekmektedir. Peki tilavet secdesi nasıl yapılır?

DUALAR 15.02.2022, 23:12 11.08.2023, 04:17
Secde Ayetleri: Kuran-ı Kerim'de Geçen Secde Ayetleri Hangileridir?

Secde ayetleri Kuran-ı Kerim okuyanlar tarafından en çok merak edilenler arasındadır. Kuran-ı Kerim'de geçen toplam 14 secde ayeti hangileridir? Secde ayetleri hangi surelerde geçiyor? Secde ayetinin ardından tilavet secdesi yapmak gerekir. Peki tilavet secdesi nasıl yapılır? Kuran'da yer alan tüm secde ayetleri Arapça yazılışı ve Türkçe mealleri haberimizde...

Secede ayetlerinin geçtiği sureler

 1. A'râf suresinin 206. ayeti
 2. Ra'd suresinin 15. ayeti
 3. Nahl suresinin 49. ayeti
 4. İsra suresinin 107. ayeti
 5. Meryem suresinin 58. ayeti
 6. Hac suresinin 18. ayeti
 7. Sâd suresinin 24. ayeti
 8. Furkan suresinin 60. ayeti
 9. Neml suresinin 25. ayeti
 10. Secde suresinin 15. ayeti
 11. Fussılet suresinin 37. ayeti
 12. Necm suresinin 62. ayeti
 13. İnşikâk suresinin 21. ayeti
 14. Alak suresinin 19. ayeti

Secde ayetlerinin Arapça yazılışı ve Türkçe mealleri

1- A'raf suresi 206. ayet

Araf suresi 206. ayet.

Türkçe meali: 

Rabbinin katında bulunanlar bile O'na kulluk etmek hususunda kibre kapılmazlar, O'nu tesbih ederler ve yalnız O'na secde ederler.

2- Ra'd suresi 15. ayet

Ra'd suresi 15. ayet

Türkçe meali: 

Göklerde ve yerde bulunanlar ve bunların gölgeleri sabah akşam, isteseler de istemeseler de Allah'a secde ederler.

3- Nahl suresi 49. ayet

Nahl suresi 49. ayet

Türkçe meali: 

Göklerdekiler, yerdeki canlılar ve melekler büyüklük taslamadan Allah'a secde ederler.

4- İsra suresi 107. ayet

İsra suresi 107. ayet

Türkçe meali: 

De ki: "Siz ona inanın veya inanmayın, şu bir gerçektir ki, bundan önce kendilerine ilim verilen kimselere (Hakk'ın kelâmı) okununca derhal yüzüstü secdeye kapanırlar.

5- Meryem suresi 58. ayet

Meryem suresi 58. ayet

Türkçe meali: 

İşte bunlar, Allah'ın kendilerine lütuflarda bulunduğu, Âdem'in soyundan gelen peygamberler; Nûh ile birlikte (gemide) taşıdıklarımız, İbrâhim ve İsrâil'in (Ya'kub) soyundan gelenler ve doğruya ulaştırdığımız ve seçkin kıldığımız kimselerden olup, kendilerine Rahmân'ın âyetleri okunduğunda ağlayarak ve secde ederek yere kapanırlar.

6- Hac suresi 18. ayet

Hac suresi 18. ayet

Türkçe meali: 

Görmez misin göklerde ve yeryüzünde bulunanlar; güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu hep O'na secde etmektedir! Niceleri de azabı hak etmiştir. Allah'ın hakir kıldığı kimseyi onurlandırabilecek birisi yoktur. Kuşkusuz Allah dilediğini yapar.

7- Sad suresi 24. ayet

Sad suresi 24. ayet

Türkçe meali: 

Dâvûd şöyle dedi: "Senin koyununu kendi koyunlarına katmak istemekle doğrusu sana karşı haksızlık etmiştir. Zaten aralarında ortaklık ilişkileri bulunanların çoğu birbirine haksızlık ederler; yalnız iman edip dünya ve âhiret için yararlı işler yapmakta olanlar böyle değildir; ama onlar da o kadar az ki!" Dâvûd (böyle bir temsil ile) kendisini sınadığımızı anladı. Bunun üzerine rabbinden kendisini bağışlamasını dileyerek secdeye kapandı ve bütünüyle O'na yöneldi.

8- Furkan suresi 60. ayet

Furkan suresi 60. ayet

Türkçe meali: 

Onlara, "Rahmân'a secde edin" denildiğinde, "Rahmân da neymiş! Biz, senin istediğin şeye secde eder miyiz?" derler ve bu istek onları haktan daha da uzaklaştırır.

9-Neml suresi 25. ayet

Neml suresi 25. ayet

Türkçe meali: 

(Şeytan bunu) göklerde ve yerde gizli olanı açığa çıkaran, gizlediğinizi ve açıkladığınızı bilen Allah'a secde etmesinler, diye yapmış.

10- Secde suresi 15. ayet

Secde suresi 15. ayet

Türkçe meali: 

Âyetlerimize yürekten inananlar ancak o kimselerdir ki, bunlarla kendilerine öğüt verildiğinde büyüklük taslamadan secdeye kapanırlar ve rablerini hamd ile tesbih ederler.

11- Fussilet suresi 37. ayet

Fussilet suresi 37. ayet

Türkçe meali: 

Gece ve gündüz, güneş ve ay O'nun işaretlerindendir. Eğer gerçekten Allah'a tapıyorsanız güneşe de aya da secde etmeyin, onları yaratan Allah'a secde edin.

12- Necm suresi 62. ayet

Necm suresi 62. ayet

Türkçe meali: 

Haydi artık Allah için secdeye kapanıp kulluk ediniz.

13- İnşikak suresi 21. ayet

İnşikak suresi 21. ayet

Türkçe meali: 

Kendilerine Kur'an okunduğu zaman saygıyla yere kapanmıyorlar.

14- Alak suresi 19. ayet

Alak suresi 19. ayet

Türkçe meali: 

Sakın onun isteğine uyma! Secdeye kapan ve Allah'a yakınlaş.

Secde ayeti okunduğunda veya işitildiğinde tilavet secdesi nasıl yapılır?

Tilavet secdesi yapacak kişi, ellerini kaldırmadan doğrudan doğruya 'Allahu ekber' diyerek bir kere secdeye gidip secdede üç defa "Sübhane Rabbiye'l-alâ" dedikten sonra yine "Allahu ekber" diyerek secdeden kalkar. Kalkarken "Semi'nâ ve eta'nâ ğufrâneke Rabbena ve ileyke'l-masîr" der. Böylece tilavet secdesi tamamlanmış olur.

Secde ayeti okunduğunda veya işitildiğinde tilavet secdesi nasıl yapılır?

Namaz dışında ve namazda tilavet secdesi nasıl yapılır?

Kur'an-ı Kerim okunurken secde âyetlerini okuyan veya dinleyen kimsenin tilavet secdesi yapması vaciptir. Secde âyeti okuyan kişi namazda değilse, ister âyeti okur okumaz, ister daha sonra kalkıp secdeyi yapar. (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 254).

Namaz kılan kişinin namazda secde âyeti okuması hâlinde, secde âyetinden sonra üç âyetten daha fazla okumayıp, rükûya eğilecekse, tilavet secdesine niyet ederek rükûya ve ardından secdeye gider. Yapmış olduğu bu namaz secdesi aynı zamanda tilavet secdesi yerine de geçer. Şayet üç âyetten daha fazla okuyacaksa, tilavet secdesine niyet ederek doğrudan secdeye gider ve bir defa secde yaptıktan hemen sonra ayağa kalkıp kaldığı yerden kıraate devam eder. (el-Fetâva'l-Hindiyye, I, 147).

Tilavet secdesinde de; taharet, kıbleye dönmek, niyet etmek, avret yerlerinin örtülü olması gibi namazda aranan şartlar yerine getirilmelidir. Ancak tilavet secdesinde iftitah tekbiri sünnettir.

Tilavet secdesini gerektiren âyetleri işiten kişinin, hemen secde yapmaya fırsat bulamaz ise, "Semi'nâ ve eta'nâ ğufrâneke Rabbena ve ileyke'l-masîr" demesi müstehaptır. O anda yapamadığı secdeyi daha sonra yapmalıdır. (Şürünbülâlî, Merâkı'l-felâh, s. 183).

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2024
İmsak 03:39
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:44
Akşam 20:06
Yatsı 21:44