Tebareke, Nebe ve Vakıa Surelerini Okumanın Faziletleri

Nebe suresi neye iyi gelir? Mülk Suresi hangi namazdan sonra okunur? Vakıa Suresi okumak neye iyi gelir? Peygamberimiz (sav) bu surelerle ilgili ne buyurmuştur?

DUALAR 21.02.2022, 18:31 11.08.2023, 04:01
Tebareke, Nebe ve Vakıa Surelerini Okumanın Faziletleri

Mülk suresinin fazileti 

Mülk (Tebareke) Suresi, Peygamberimizden (sav) gelen birçok rivayetlerde ,faziletlerinden söz edilmiş mübarek bir suredir. Şöyle ki, Hz Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem bu sureyi ve Secde Suresini okumadan uyumazdı.

Aynı şekilde, Mülk ve Secde surelerinin Kur'an'ın diğer surelerine göre 60 derece daha üstün kılındığı nakledilmiştir. 30 ayetlik bu surenin kişiye şefaat ettiği, sonunda o kişinin mağfiret edildiği haberi verilmiştir.

Hz Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, ümmetinden herkesin bu süreyi ezberlemesinden memnun olacağını bildirmiş, surenin kabir azabından koruyucu, azap meleklerinden kurtarıcı özelliğine dikkat çekmiştir.

Mülk suresinin bu hususiyeti şu olayla daha açık bir şekilde aydınlatılmıştır. Hz Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in ashabından biri bilmeden bir kabrin üzerine çadır kurmuştu. Ansızın sahabi orada bir insanın Mülk suresini sonuna kadar okuduğunu duydu. Durumu Peygamberimiz'e (sav) anlatınca Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem:

"O sure engeldir ve kurtarıcıdır onu kabir azabından kurtarır buyurmuştur."

Resulullah (sav) buyurdular ki:

"Kur'an-ı Kerim'de otuz ayetlik (şanı yüce) bir süre vardır. Bu süre (kendisini okuyan) kimseye (kıyamet günü) şefaat eder ve Allah'ın onu affetmesini sağlar. Bu süre Tebarekellezi bi-Yedihi'l'Mülk'dür"

Tebareke Suresi Arapça ve Türkçe Okunuşu İçin Tıkla...

Nebe suresi ve fazileti

Bu sure Mekke'de inmiştir. 40 ayeti içerir. Nebe-i Azim denilen büyük, mühim bir haberi, kıyamet gününe ait suali ve cevabı içerdiği için kendisine "Nebe" ve "Amme" suresi ünvanı verilmiştir.

Bu sure-i şerifi ikindi namazından sonra okumanın pek çok sevabı vardır.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem bu hususta şöyle buyurmaktadır:

"Her kim Nebe Suresini ikindi namazından sonra okursa Allahu Teala o kimsenin rızkını artırır."

Yine Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem:

"Amme suresini öğreniniz. Eğer bu surede bulunan faziletleri bilseydiniz bütün meşguliyetlerinizi bırakıp sadece bununla meşgul olurdunuz ve bununla Allah'a yaklaşırdınız. Allah(cc) da ortak koşmak günahı dışında, kalan günahları affeder, bağışlardı." buyurmuştur.

Nebe Suresi Arapça ve Türkçe Okunuşu İçin Tıkla...

Vakıa suresinin fazileti

Vakıa Suresi Mekke'de nazil olmuştur. 96 ayeti ihtiva etmektedir. İlk ayetinde büyük hadise; yani kıyamet manasına gelen "vakıa" tabiri bulunduğu için kendisine "Vakıa Suresi" ünvanı verilmiştir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem:

"Vakıa Suresi zenginlik suresidir, onu okuyunuz, çocuklarınıza öğretiniz." buyurmuştur.

Vakıa suresinin zenginlik suresi olduğunu belirten Hazreti Peygamber (sav), bu sureyi her gece okuyanın asla fakirlik yüzü görmeyeceğini söyleyerek kadınlara da öğretilmesine emretmiştir.

Abdullah bin Mesud'u ölüm hastalığında ziyaret eden Hz Osman (ra),

"Sana bir bağışta bulunulmasını emredeyim mi?" dedi.

Abdullah bin Mesud, buna ihtiyacı olmadığını söyledi.

Hz Osman, "Senden sonra kızlarına kalır." dedi.

O zaman Abdullah Bin Mesud ona şu cevabı verdi:

"Sen kızlarımdan yana korkma. Ben onlara Vakıa Suresini okumalarını emrettim. Ben Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'den şöyle işitmiştim: 'Her kim her gece Vakıa Suresini okursa ona fakirlik dokunmaz.'"

Hud Suresi gibi Vakıa Suresi de Hz Peygamber'i ihtiyarlatacak ölçüde düşünce ve tefekküre zorlayan ibret dolu bir suredir.

Vakıa Suresi Arapça ve Türkçe Okunuşu İçin Tıkla...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 13 Nisan 2024
İmsak 04:54
Güneş 06:21
Öğle 12:57
İkindi 16:32
Akşam 19:23
Yatsı 20:43