Tevbe İstiğfar ve Tecdidi İman Duaları – Tövbe-i Nasuh

Tevbe, istiğfar ve tecdidi iman duası hangisidir? Tövbe ederken nasıl dua etmeliyiz? Nikah tazelemek için hangi duayı yapmalıyız? İstiğfar etmeden önce nasıl bir hazırlık yapmalıyız? Tövbe-i Nasuh nasıl yapılır?

DUALAR 20.02.2022, 16:18 02.09.2023, 11:37
Tevbe İstiğfar ve Tecdidi İman Duaları – Tövbe-i Nasuh

Tevbe istiğfar ve tecdidi iman duaları – Tövbe-i Nasuh

Her insan günah işleyebilir. İnsan bizatihi kusurlu ve zayıf yaradılışlı bir varlıktır. Nefsine ve şeytana uyabilir. Böyle zamanlarda hemen Rabbine tevbe istiğfarda ve tecdidi imanda bulunması lazımdır.

Tövbe-i Nasuh, kulun işlediği bir günahtan pişmanlık duyup bir daha işlememek üzere Cenab-ı Hakka söz vermesi ve Allah'tan (cc) af dilemesidir. Tövbe-i Nasuh, kişiye nasihat eden, yani bir daha o günahı işlememek üzere kişiye azim ve gayret veren tevbe demektir.

Tövbeyi şu şekilde gerçekleştirmeliyiz

  1. Önce kalbimizi günahlardan temizlemeye arzu edip, ebedi olarak günah işlememeye niyet ederiz.
  2. Üzerimizde kul hakkı varsa onu yerine vermeli veya o kişiyle helalleşmeliyiz.
  3. Tövbe etmeden abdest, eğer mümkünse boy abdesti almalıyız.
  4. Sessiz bir yerde iki rekat tövbe namazı kılarız.
  5. (Bu namazda Fatiha'dan sonra herhangi bir sure okunacağı gibi 1. rekatta Kafirun , ikinci rekatta İhlas surelerini okuyarak kılınmasının daha faziletli olacağı söylenmiştir.)
  6. Namazdan sonra, diz çöküp, yönümüz kıbleye dönük bir durumda ellerimizi açarak, Allah'a yalvarıp gözyaşı döker ve şöyle duaya başlarız.

Bütün günahlarımızın affı için;

Tevbe İstiğfar ve Tecdidi İman Duaları – Tövbe-i Nasuh

Okunuşu:

“Estağfirullah, estağfirullah, estağfirullah el Azim el Kerim ellezi lâ ilâhe illâ hüvel hayyul Kayyum ve etübü ileyh. Tevbete abdin zalimin la yemlikü li nefsihi mevten velâ hayaten vela nuşura.

Ve es'elühu't-tevbete vel mağfirete lena innehu hüve't-tevvabu'r-rahim.”

Manası:

“Tövbe ya Rabbi! Tövbe ya Rabbi! Tövbe ya Rabbi!

Eğer benim elimden ve dilimden ve gözümden ve kulağımdan ve diğer cümle azalarımdan, bilerek veya bilmeyerek her ne surette olursa olsun şirk, küfür, isyan meydana geldiyse ben onların cümlesine tevbe ettim, pişman oldum. Bir daha işlememeye azmeyledim. Günahlarımı bağışla bir daha günaha dönmemek için bana güç ve irade ihsan eyle.”

İman ve nikah tazeleme duası

Tevbe İstiğfar ve Tecdidi İman Duaları – Tövbe-i Nasuh

Okunuşu:

“Allahümme inni uridu en üceddide imani ve nikahi tecdiden bi kavli la ilahe illallah Muhammedu'r-rasulullah.” (Bu dua 3 defa söylenir)

İmanımızı ve nikahımızı tazelemek istediğimiz vakit bu şekilde tevbe istiğfar ederiz. Böylece hem günahlarımızdan dolayı tövbe etmiş oluruz, hem de nikahımızı tazelenmiş oluruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2024
İmsak 03:39
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:44
Akşam 20:06
Yatsı 21:44