Okullarda Cep Telefonu Yasağı !

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencilerin sınıflara cep telefonu sokmamaları yönünde tedbirler alınacağını açıkladı.

EĞİTİM 28.08.2023, 12:13 01.09.2023, 17:42
Okullarda Cep Telefonu Yasağı !

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencilerin sınıflara cep telefonu sokmamaları doğrultusunda tedbirler alınacağını açıkladı.

MEB Bakanı Tekin, Şanlıurfa’da düzenlenen değerlendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Velilerin en çok ‘öğretmenlerin sosyal medya üzerinden ödev vermelerinden’ şikayet ettiğini belirtti.

Bu durumun öğrencilerin, çocukların dijital bağımlılıklarını olumsuz şekilde etkilediğini hissettiklerini, gördüklerini anlatan Bakan Tekin, “Bize gelen eleştiriler doğrultusunda bunun da tedbirini aldık.

Çocuklarımızın okullarda GSM cihazları, cep telefonlarıyla çok fazla vakit geçirdiklerinden hareketle önümüzdeki eğitim öğretim yılında bunu zorunlu kılmamakla beraber, bunun teşvik edilmesini arzu ediyoruz.

Çocuklarımızın dersliklere cep telefonu sokmamalarını, sokmayacak şekilde tedbirlerin alınmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

“Obezite ve dijital bağımlılıkla mücadele edilecek”

“Obezite ve dijital bağımlılıkla mücadele edilecek”

Bakan Tekin, 81 valiliğe gönderdikleri eğitim öğretime hazırlık genelgesini hatırlatarak,

“Türkiye’deki eğitim öğretim sürecini ilgilendireceğine inandığım birkaç hususun altını çizmek istiyorum. Obezite ve dijital bağımlılık şu anda çağımızın önemli problemlerinden bir tanesi.

Valilerimizden, il milli eğitim müdürlerimizden ve öğretmenlerimizden bir ricamız var. Okul bahçelerimizi lütfen öğrencilerimizin hem dijital bağımlılıklarının azaltılacağı hem gündelik aktivitelerini yapabilecekleri oyun alanlarına, bu oyunların bizim geleneklerimiz, göreneklerimiz, kültürel mirasımızı da yansıtacak oyunlarla bezenmiş bir şekilde okul bahçelerimizin etkili kullanılmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Tekin, “Bunun için Bakanlık merkez teşkilatından destek talepleri olan okullarımıza destekler vereceğiz.

Arzumuz hem çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda eğitim, öğretim alması, hem bedensel sağlıklarını düzgün bir şekilde gerçekleştirebilmiş olmamız hem de dijital bağımlılıktan çocuklarımızın, teneffüste elektronik ortamlardaki kendi ruhsal ve zihinsel sağlıklarını sıkıntıya sokabilecek olan bağımlılıklarından bir nebze de olsun kurtulabilmiş olmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Okullarda Cep Telefonu Yasağı !

Şehrimizi Tanıtalım Projesi

Tekin, 2017 müfredat değişikliği sürecinde seçimlik dersler içerisine “Şehrimizi Tanıtalım” ünitesi koyduklarına değinerek, “Bunu çok önemsiyorum.

Çocuklarımızın, gençlerimizin yaşadıkları şehrin geleneklerini, kültürünü, doğasını, tarihi dokusunu, kültürel mirasını yaşaması, öğrenmesi, bilmesi açısından öğretmenlerimizden rica ediyoruz.

Bu ünitenin, aktif şekilde kullanılması, ilin bu anlamdaki mirasının çocuklarımıza yansıtılmasını da özellikle istirham ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bilim Sağlık Haber Ajansı - BSHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07