Üniversite kayıt tarihleri ne zaman, gerekli belgeler hangileri?

Üniversite kayıt tarihleri, üniversiteye girmeye hak kazanan gençlerin merak ettiği konuların başında geliyor. Peki kayıt tarihleri ne zaman?

EĞİTİM 28.08.2023, 06:02 28.08.2023, 07:20
Üniversite kayıt tarihleri ne zaman, gerekli belgeler hangileri?

Üniversite okumaya hak kazanan gençler için 2023 üniversite kayıtları başlıyor.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS'de başarı göstermiş ve bir üniversite programına kayıt hakkı kazanmış olan adayların kayıt işlemleri 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak.

Elektronik ortamdaki kayıtlar ise 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak.

ÜNİVERSİTE KAYIT İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER NELER?

KAYIT İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER NELER?

  • ➤ Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi.
  • ➤ Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.
  • ➤ Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
  • ➤ Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf.
  • ➤ Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge.
  • ➤ Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili durumlar için askerlik şubelerine, kredi burs başvurusu hakkında ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 03:46
Güneş 05:32
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:18
Yatsı 21:56