09.04.2022, 14:06

Google AdSense Reklam Kısıtlaması

İnternet sitesi olanların para kazanmak için yöneleceği en kolay yolların başında siteye AdSense reklamları eklemek geliyor.

Piyasadan da reklam alıp siteye eklenebilir ancak bu işlem masa başında oturarak yapılabilecek kadar kolay bir olay değil. Özellikle küçük çapta bir sitesi olan kullanıcılar için birkaç basit işlem yaparak azda olsa para kazanmaya başlamak mümkün.

Google’dan reklam alıp siteye eklemek kolay bir işlem ancak asıl önemli olan şey bundan sonra başlıyor.

Reklamlar sitede gösterilmeye başlandıktan sonra site sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı önemli kurallar var. Şayet bu kurallara dikkat edilmezse AdSense reklam hesabınız kısıtlanabiliyor, askıya alınabiliyor ve son olarakta tamamen kapatılabiliyor.

Reklam Kısıtlaması Nedenleri

1- Geçersiz trafik

Google robotları sitenizi gün içerisinde birkaç defa ziyaret ederler. Sitenizle alakalı verileri incelerler. Google’ın gördüğü bazı verileri sizde Google Analytics üzerinden görebilirsiniz. Robotların incelediği verilerin başında da siteye gelen trafik önde geliyor.

Site trafiğinizin fazla olması sizin için tabiki çok iyi bir gösterge ancak bu trafikte aşırı dalgalanmalar varsa robotlar bunu fake tıklama olarak algılamaktadır. Mesela, size gelen trafiğin çok fazla bir kısmı sosyal medya platformlarından geliyorsa bunu da şüpheli hareket olarak algılayıp reklamlarınıza kısıtlama gelebiliyor.

Yapay oluşturulan, teşvik edilen, sosyal medya ağırlıklı gelen, eposta, yada diğer iletişim platformlarından yoğun gelen trafik, istenmeyen trafiktir.

Bu iki kısma dikkat etmekte fayda var. Sitenize özgün bilgileri doldurup site tarafiği çekmeyi dert etmeden işi zamana yayarak hareket etmek gerekiyor. Hemen para kazanayım duygusunun sizi yanlış hareketlere sevk etmemesine özellikle dikkat edin.

2- Özgün olmayan içerik

Özgün içerik üretmek önemli meselelerin bir diğeri. Sitemize yerleştirdiğimiz içerikler aşağı yukarı başka sitelerle aynı olabilir ancak kendi ifadelerimizle yazılmış olması bizim için avantaj sağlayacaktır.

Özgün içerikler, SEO açısından bizi rakip sitelere göre bir adım öne çıkaracaktır. Başka sitelerden birebir kopyalanarak yapılmış haberler veya yazılmış yazılar size faydadan çok zarar verir. Zaten kopyaladığınız sitede, google tarafından indexlenmiş bir bilgi varsa google arama motoru sizin sitenizi neden ön plana çıkarsın ki? Mantık olarak, daha önce indexlenen ve özgün olarak hafızasına aldığı siteyi aramalarda kullanıcının karşısına çıkaracaktır. Dolayısıyla sitenize mutlaka özgün içerikler ekleyin.

3- Reklamlara fake tıklama

Reklamların sitenizde yayımlanmaya başlaması bir heyecan uyaracaktır. Sitede reklamları gördükçe tıklama isteğiniz depreşebilir. Aman ha sakın kendi sitenizdeki hiçbir reklama tıklamayın, hatta aynı wifi’ye bağlı başka cihazlardan da tıklatmayın. Bu tıklamalar fake tıklama olarak algılanıp hesabınıza kısıtlama vb yaptırımlar gelebilir.

İlk başlarda trafiğiniz düşük olduğu için kuruş kuruş paralar kazanmanız normaldir. Ancak siteniz yıllar içerisinde google aramalarda daha fazla ön plana çıkacağı için, sabrederseniz iyi paralar kazanmaya başlayacaksınız.

Reklamlardan para kazanmayı aceleye getirmeyin, yoksa hatalar yapabilirsiniz ve belkide reklam hesabınızı askıya alınmasına neden olup hiç para kazanamayabilirsiniz.

Reklam gösterimlerinde 50 gösterime 1 tıklama ortalaması normal tıklamadır. Dostlarınıza ve yakınlarınıza, çıkan reklamlara tıklama tavsiyesi yaptığınızda, bu oranlar sapacağı için fake tıklamalar kapsamına girebilrsiniz. Aman dikkat!

Sosyal Medyadan Link Verip Tıklama Alsak Olur mu?

Sitenizin tabiki sosyal medya hesapları olmalıdır. Oralara atacağınız yazılar ve haberler backlink olarak sitenize kalite katacaktır. Ancak bunu yaparken de itidalli olmakta fayda var. Sitenize gelen trafiğin abartılı bir kısmı soyal medyadan gelmemeli, mümkünse google aramalardan trafik çekmek gerekiyor.

Bu konularda google AdSense platformlarında uyarılar yapılmaktadır.

Yukarıdaki kurallara dikkat etmediğinizde reklam hesabınız önce kısıtlanır ve sitenizde gösterilen reklam sayısı düşürülür. Bu uyarıya rağmen yine dikkat etmezseniz reklam hesabınız askıya alınabilir ve ardından tamamen kapatılabilir.

Reklam hesabı kısıtlandığında bir süre sitede reklam gösterimi olmaz ancak 1 ay içerisindee tekrar reklamlar yayınlanmaya başlar.

Kısıtlamasız reklamlı bir site hayatınız olsun, hoşçakalın by by…

Yorumlar (1)
Osman 2 yıl önce
Çok iyi oldu bu yazı ben de aynı sorunu yaşadım...
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07