28.02.2022, 18:55

Mum Yanınca Neden Kahverengi Oluyor?

Mumda Duman Problemi

Merhabalar...

Bu yazımda da sizlerden gelen sorulara cevap vermeye devam ediyorum.

Soru: Mumda neden duman oluyor?

Bu problemin en büyük sebebi fitil olabilir. Pamuk fitil ve ahşap fitil de bunu daha çok gözlemledim. Muhtemelen kalitesine göre değişiklik gösteriyor.

Bu probleme çözüm olarak, mumu dökerken fitilin üzerinden döküp fitili mumlayın ve tekrar gözlemleyin. Bu yöntem sorunu hafifletebilir. Mumu söndürürken, üfleyerek değil fitili mumun eriyen kısmına batırarak söndürün. Bu işlemin adı mum sırlamak. Ya da üzerini kapatarak söndürün, duman olmasına izin vermeyin.

Esans oranı da etkili oluyor. Esansı %10 ekliyorsanız %8 ekleyip deneyin. Hepsini denediniz ve çözülmediyse sorun hammadde olabilir. İçinde parafin varsa is yapar, bu konuyu da stearin katarak dengeleyebilirsiniz.

Soru: Mumu yakınca sıvısı kahveleşti sebebi ne olabilir?

Bunun sebebi fitil olabilir. Fitiller yandıktan sonra uç kısımları kararır. Her yakmadan önce, fitildeki kararan kısmı kesip yakmalısınız. Özelliklede ahşap ve pamuk fitil de uç kısmını kestiniz ve yakmakta zorlanıyorsanız mum boğuluyor olabilir. Çözüm olarak, fitili sağa sola yatırarak etrafını boşaltın ve iyice tutuşmasını sağlayın. Sonrasında rahatça yanacaktır.

İkincisi, fitil büyük kap darsa, çok is yapar ve mumda kahvelik olur hatta kapta is olur.

Üçüncüsü, standartlardan fazla esans koymayın. Çünkü esans yanış gücünü artırır.

Dördüncüsü, üstü geniş altı dar bir bardakta mum yapmıştım üst kısım is yapıp karardı. Dolayısıyla mum da renk değiştirdi. Sorun böyle bir şey olabilir.

Beşincisi, soyaya parafin eklenmiştir. Parafine stearin katılmazsa is yapar. Kullandığınız hammadde parafinse, stearin muhakkak kullanmak gerekir.

Sorunuzun cevabını bulamadıysanız bana tekrar yazabilirsiniz...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak 06:00
Güneş 07:23
Öğle 13:07
İkindi 16:10
Akşam 18:40
Yatsı 19:58
GazetelerTümü