17.07.2022, 11:16

Mumun Yanma Süresini Nasıl Uzatabilirim?

Soya Wax Zararlı Mı?

Merhabalar!

Siz değerli takipçilerim tarafından merak edilen, gerek instagram sayfamdan gerekse youtube kanalım üzerinden gelen sorulara cevaplar vermeye devam ediyorum.

Soru: Soya wax zararlı değil mi hocam? Soya GDO’ lu bir ürün sonuçta, bunun yerine bal mumu kullanmak daha iyi olmaz mı?

Cevap: GDO mutfaklarımızda bile var maalesef. Parafine alternatif olarak, GDO’lu bile olsa çok iyi bir seçenek soya. Balmumu ve bütün waxlar ve butter yağlar (shea butter) kullanılabilir.

Balmumu noktasında ise; maliyetini satış fiyatına yansıtabilecekseniz neden olmasın. Fakat balmumunun doğallığı da tartışılır. Granül balmumlarının doğal olmadığıyla ilgili bazı değerlendirmeler de var. Burada karar sizin...

Soru: Hocam aromaterapi mumu yapmak istiyorum ancak soya değil balmumu kullanmak istiyorum. Aynı yöntem ile yapılabilir mi balmumundan?

Cevap: Evet yapılabilir. Aromaterapi için bütün wax ve butter yağları kullanabilirsiniz.

Soru: Yaptığım soy wax mumların yanma süresi çok kısa oluyor. 40 dk falan yanıyor. Uzatmak için bir şey yapmam gerekiyor mu?

Cevap: Kalıp mumsa kısa yanar. Süreyi uzatmak için stearin orananı artırmak gerekir. Soya mumda yanma süresini uzatmak için kap içi mum tavsiye ediyorum.

Kalıpta soya parafin kullanmanız daha iyi olur.

Soru: Yine harika bir işlem daha, sorulara cevap veriyor olmanız çok tatlı umarım istediğiniz yerlere ulaşırsınız. Çiçekleri bu kadar canlı nasıl kuruttunuz?

Cevap: Temennileriniz için çok teşekkür ederim. Çiçekleri gölge bir yerde kurutuyorum başka bir işlem yapmıyorum...

Soru: Pasta mum yapmak için piyasadaki waxtan kullansak mum yumuşak oluyor mu? Yani tam kek ve pasta gibi mumlar var bıçakla rahatça kesiyorlar. Bu waxlardan mı kullanmalıyız?

Cevap: Kullandığım wax ile yapılan mum baya yumuşak ama sizin bahsettiğiniz farklı bir wax olabilir. Maalesef Türkiye'de bütün wax türleri mevcut değil. Jel mum katarak yumuşaklığı sağlayabilirsiniz.

Soru: Soya yaparken doğal boya olmasına gerek var mı sıvı boya bulamıyorum hiç bir yerde, renk vermiyor oda. Sıvı boya satan bir yer var mı bildiğiniz?

Cevap: Boyada tercih tamamen sizin kararınız. Okra diye bir marka doğal toz boya satıyor. Ya da çivit tozu gibi bitkisel boyalar var. Sıvı boya bildiğim kadarıyla Türkiye’de yok ancak dilerseniz Amazon üzerinden yurtdışı satıcılardan alabilirsiniz.

Soyawax zararlı mı? Soya wax doğal mı?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 23 Haziran 2024
İmsak 03:18
Güneş 05:14
Öğle 12:56
İkindi 16:53
Akşam 20:28
Yatsı 22:15