Akne Bakımı Nedir ?

Akne toplum içerisinde yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Durum cildin doğal bakterilerinin dengesizliğinden dolayı ortaya çıkar ve tıkanmış gözeneklere yol açar.

SAĞLIK 04.11.2022, 10:51 04.11.2022, 18:08
Akne Bakımı Nedir ?

Akne, toplumd çok yaygınolan bir cilt rahatsızlığıdır. Durum, cildin doğal bakterilerinin dengesizliğinden kaynaklanır ve tıkanmış gözeneklere yol açar. Sivilce utanç verici olabilir, ancak kalıcı olması gerekmez. BSHA’ya konuşan uzmanlar, Akne Bakımı Nedir sorusunun yanıtını aradı.

Uygun akne bakımı, görünümünüzü ve hayat kalitenizi ciddi ölçüde iyileştirebilir. Bu makalede aknenin ne olduğu, nedenleri ve nasıl tedavi edileceği konusunda kapsamlı bir döküm sunacağız.

Akne Bakımı Nasıl Olmalı

Akne, cildin doğal bakterilerinin dengesizliğinden kaynaklanır. Bu bakteriler normalde gözeneklerde yaşar ve cildin sağlıklı ve temiz kalmasına yardımcı olur. Ancak gözeneklerinizdeki bakteri dengesi bozulduğunda sivilceleriniz olabilir. Bu, cildinizin gözeneklerinde çok az sayıda yararlı bakteri ve çok fazla zararlı bakteri bulunduğunda olur. Sivilceyi tedavi etmek için sorunun temel nedenini anlamanız gerekir. Gençlerin çoğunda on beş yaşına geldiklerinde zaten sivilce olur. Akne sinir bozucu olabilir çünkü vücudunuzun henüz tam olarak olgunlaşmadığının bir işaretidir. Ancak, tamamen normaldir; herkesin hayatının bir döneminde başına gelir. İyi haber şu ki sivilce kolayca tedavi edilebilir ve kalıcı olması gerekmez. Sadece birkaç temel yönergeyi izleyin ve cildiniz kısa sürede temizlenecektir.


Akne Bakımı Nedir ?


Akne Bakımı ve Sivilceler

Birçok insanın diyet seçimleri nedeniyle sivilceleri vardır. Yiyeceklerin vücudunuz üzerinde büyük bir etkisi vardır, bu nedenle ne yediğinize dikkat etmek önemlidir. Vücudunuza zararlı yiyecekler yiyorsanız, sonuç olarak muhtemelen cildiniz de zarar görür. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmeniz çok önemlidir; Ayrıca cildinizin de harika görünmesini istiyorsanız, yalnızca sağlıklı yiyecekler yediğinizden emin olmalısınız.

Sivilce tedavisi zor olabilir, ancak uygun sivilce bakımı görünümünüz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. İyi akne bakımının anahtarı, aknenizin kök nedenlerini anlamaktır, böylece onları düzgün bir şekilde düzeltebilirsiniz. Sivilcelerinizden tamamen kurtulmak istiyorsanız, diyetinizde, yaşam tarzınızda ve genel sağlığınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir. Bununla birlikte, uygun sivilce bakımı, zamanla görünüşünüzü de büyük ölçüde iyileştirecektir!

Akne bakımı nasıl yapılır?

Akne, yüz, göğüs, sırt ve omuzlarda küçük sivilcelerin görüldüğü yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Aknenin ana nedeni gözeneklerde aşırı yağ üretimidir. Aknenin tek bir nedeni yoktur, ancak yanlış beslenme, stres ve yetersiz uyku yaygın nedenlerdir. Bazı insanlar sivilce ile ilaç kullanarak ve yaşam tarzlarını değiştirerek baş ederler. Diğerleri ilaç ve egzersizin yeterli olmadığını ve diyetlerini ve yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerektiğini düşünüyor. Bu değişiklikler akne semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak bu amaca ulaşmak için çok çaba ve özveri gerekir.

Akne, diyet ve egzersiz gibi doğal ilaçlarla tedavi edilebilir. Bol miktarda taze meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyet, gözeneklerdeki yağ üretimini azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersiz stresi azaltır ve cilde kan akışını arttırır, bu da akneyi azaltır. Ciltteki yağ miktarını azaltmak da sivilce sayısını azaltmaya yardımcı olur. Düşük yağlı bir diyete geçmek bazı insanlar için zor olabilir, bu nedenle yağ üretimini azaltan cilt bakım ürünleri kullanmalıdırlar. Bu ürünler, çay ağacı yağı veya salisilik asit gibi doğal maddeler içerir. E vitamini bazlı ürünler de ciltteki yağ üretimini azaltmada iyidir. Akne için cilt bakım ürünleri olarak çalışan diğer doğal bileşenler arasında Aloe Vera, çay ağacı yağı ve papatya bulunur. Egzersiz ayrıca gözeneklerdeki kiri ve fazla yağı temizleyerek sivilceleri önler. Sivilcesi olan kişiler sivilceleri önlemek için günlük egzersiz yapmalıdır.

Akne Bakımı İlaçları Nedir

İlaç, sivilceleri güvenli ve etkili bir şekilde tedavi etmek için kullanılabilir. Bazı insanlar, sorunlarının tek çözümü olmadığını bilmelerine rağmen ilacı kullanırlar. İlaçlar yan etkilere sahiptir, bu nedenle yalnızca başka seçenek olmadığında kullanılmalıdır. Akne için bazı ilaçlar, bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotikler ve akne izleri olan gençler için doğum kontrolü içerir. Bununla birlikte, akne için çoğu ilaç, uygun şekilde kullanıldığında nispeten zararsızdır. Bu ilaçlar arasında retinoidler, benzoil peroksit ve salisilik asit bulunur. Bu ilaçlar bakterileri öldürerek veya gözeneklerin daha fazla bakteri girmesini engelleyerek çalışır. 

Bazı insanlar yaşam tarzlarını değiştirerek akneden kurtulamazlar. Genetik veya kirlilik gibi çevresel faktörler nedeniyle çok yağlı bir cilde sahip olabilirler. Hatta bazı insanlar, stres veya hormonlar nedeniyle kolayca yağlı hale gelen doğal olarak kuru bir cilde sahiptir. Akneyi önlemenin tek yolu, ilk etapta ona neyin sebep olduğunu bulmaktır. Doğru beslenme ve egzersiz tek başına sivilceleri önleyemez; sağlıklı alışkanlıklar kadar vücut kimyası hakkında da doğru bilgi sahibi olmayı gerektirir. Sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve cildin gözeneklerindeki yağ üretimini azaltan cilt bakım ürünleri kullanmak sivilceleri önleyebilir. Bununla birlikte, bazı insanlar yaşam tarzlarını değiştirerek sivilcelerden kurtulamazlar, bu nedenle başka seçenek olmadığında ilaç kullanmalıdırlar. Doğru beslenme ve egzersiz, ilk etapta gelecekteki sivilcelerin gelişmesini engellerken sağlıklı cilt tonunun doğal olarak korunmasına yardımcı olabilir.


Akne ve sivilce nasıl geçer?


Akne ve sivilce nasıl geçer?

Akne, birçok genci etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. İnsanlar, cilt yüzeyinde aşırı yağ ve ölü deri hücreleri olduğunda sivilce yaşarlar. Bu birikim ciltte sivilce ve diğer lezyonlara neden olur. Akne için ana tedaviler anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-mantardır. Antibakteriyel ve antifungal tedaviler yardımcı olabilir, ancak bunlar kalıcı bir çözüm değildir. Anti-viral tedaviler aknenin şiddetini azaltmaya yardımcı olur, ancak vücut virüse karşı bağışıklık kazandıkça daha fazla sivilceye neden olabilirler. Anti-bakteriyel ve anti-fungal tedaviler sivilceyi tedavi etmenin tek etkili yoludur.

Yüzünüzü uygun şekilde yıkamak ve temiz cilt ürünleri kullanmak sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Sivilce ve akneye neden olan bakterileri öldüren tedaviler, gelecekteki sivilce ve sivilcelere karşı etkili olabilir. Akneyi tedavi etmenin en etkili yollarından biri, bakterileri antibiyotik veya sert bir temizleyici ile öldürmektir. Bakterileri öldürmek, daha fazla bakteri çeken iltihaplanmaya neden olur. Bu nedenle, yalnızca sağlıklı cilt hücrelerini de öldürmeyen tedavileri kullanmak önemlidir. Klorlu ağartıcı hem canlı hem de ölü hücreleri öldürdüğü için bakterileri öldürmenin en etkili yollarından biridir. Benzoil peroksit hem canlı hem de ölü hücreleri öldürdüğü için başka bir etkili akne önleyici tedavidir. Her gün içinde benzoil peroksit bulunan etkili bir temizleyici kullanmak sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Ciltteki Tüm Bakterileri Öldüren İlaç

Ciltteki tüm bakterileri öldüren bir ilaç olan A., daha fazla sağlık sorununa ve daha fazla sivilceye yol açmıştır. Bunun nedeni, hala sivilce ve sivilcelere neden olan bakteri kalıntılarının olmasıdır. Bu ilaç, kişinin sağlığına kalıcı olarak zarar verebilecek ciddi yan etkilere sahiptir. İlacın yan etkilerinden bazıları doğum kusurları, depresyon, intihar düşünceleri ve daha fazla sivilceyi içerir. Ayrıca ilacın  doğru kullanılmadığı takdirde tehlikeli olabilir. Birçok insan sivilce ilaçlarını doğru şekilde almaz ve bu da daha fazla sağlık sorununa yol açar. Örneğin, bazı insanlar ilacı aldıktan sonra yeterince uyuyamazlar ve bu nedenle depresyona girerler.

Bakterileri öldüren tedaviler, sağlıklı cilt hücrelerini de öldürürlerse zararlı olabilir. Bu nedenle akne için uygun temizleyiciler kullanmak ve sadece gerektiğinde tedavi etmek önemlidir. Tedavilerden önce ve sonra yüzünüzü uygun şekilde temizlemek, cildinizin sağlığına zarar vermesini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, akneyi, sağlığın diğer yönlerine odaklanmak yerine, onu düzgün bir şekilde yapmak için zaman harcamayı haklı çıkaracak kadar şiddetli olduğunda tedavi etmek de önemlidir. Bu şekilde, uygun temizleyicileri kullanmak ve sivilceleri yalnızca gerektiğinde tedavi etmek, sağlığınıza kalıcı zarar vermekten daha faydalı olacaktır.

Sonuç olarak, birçok sivilce türü ve her sivilce türü için farklı tedaviler vardır. Yüzünüzü uygun şekilde temizlemek ve faydalı ürünler kullanmak sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilir, ancak yüzünüzü kalıcı olarak tamamen temizleyemez. Bununla birlikte, akne tedavisinde doğru temizlik ve doğal içerikli ürünler kullanmak çok önemlidir, böylece gelecekte sivilceler olmaz.

Kaynak: Bilim Sağlık Haber Ajansı - BSHA
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Mart 2023
İmsak 05:19
Güneş 06:43
Öğle 13:01
İkindi 16:26
Akşam 19:09
Yatsı 20:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13