Balık Tüketimi Üretim Kadar İyi Durumda Değil!

Üç yanı denizlerle çevrili olan ülkemiz, balık üretiminde AB ülkeleri arasında 1.sırada yer almaktadır. Peki Türkiye balık tüketimde ne durumda?

SAĞLIK 05.02.2023, 09:36 19.02.2023, 20:12
Balık Tüketimi Üretim Kadar İyi Durumda Değil!

Balık üretimi konusunda Avrupa lideri olan Türkiye’de maalesef balık tüketimi hala istenilen noktaya gelemedi. Çocuklarda abur cubur olarak tabir edilen hazır gıdalar çok fazla tüketilirken, aynı oran balık tüketiminde görülmüyor.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, balık üretiminde AB ülkeleri arasında 1.sırada yer almaktadır. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Altuğ Atalay, üretimde görülen ilginin balık tüketiminde görülmediği ve kişi başı balık tüketiminin 6-8 kiloyu geçmediğini belirtiyor. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Altuğ Atalay, Covid-19 salgını süreci ile birlikte zayıflayan bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede  etkili gıda olan balığın; vitaminler, proteinler, yağ asitleri, mineraller bakımında oldukça zengin olması sebebiyle uzmanlar tarafından haftada en az 2 defa tüketilmesinin gerektiğini söyledi.

Dr. Altuğ Atalay, üretimde görülen ilginin balık tüketiminde görülmediği ve kişi başı balık tüketiminin 6-8 kiloyu geçmediğini belirtiyor.

Avrupa’da kişi başı 23-24 kilogram olan balık tüketiminin yıllardır Türkiye’de 6-8 kiloyu geçmediğinin altını çizen Dr. Altuğ Atalay,İnsan sağlığı için sağlıklı ve güvenilir olan balığın ülkemizdeki tüketimi,  dünya ortalamasının neredeyse üçte biri oranındadır. Ülkemizde su ürünleri yetiştiriciliği son 10 yılda neredeyse 2 katına çıktı. Özellikle çipura, levrek ve alabalıkta artış yaşandı. Avrupa Birliği ülkeleri arasında 1.sıradayız. Özellikle Türk somonu yurt dışında yoğun ilgi görüyor. Dünyanın her ülkesine balık pazarlıyoruz ancak ancak kendi vatandaşımız yeteri kadar balık tüketmiyor." dedi.

Balık Tüketimi, Üretim Kadar Sevindirmiyor.

Uzmanların haftada en ez iki defa balık tüketilmesini önerdiğini ifade eden Dr. ATALAY, ülkemizin artan nüfusunu da dikkate aldığımızda, vatandaşlarımızın dengeli beslenmesi için mutlaka balık tüketiminin artırılması gerektiğini ifade ederek, salgın sürecinde su ürünleri yetiştiricilerimiz ile birlikte bir çok kampanya düzenlediklerini, ayrıca taşra teşkilatlarımız aracılığı ile özellikle eğitim çağındaki çocuklarımıza yönelik olarak balığı sevdimek ve tüketimini özendirmek için bir çok faaliyette bulunduklarını belirtti.

Dr. ATALAY, ülkemizin artan nüfusunu da dikkate aldığımızda, vatandaşlarımızın dengeli beslenmesi için mutlaka balık tüketiminin artırılması gerektiğini vurguluyor.

Sağlıklı Bir Neslin Sürmesi İçin Balık Tüketimi Önemli

Sağlıklı bir neslin devamı için balık tüketiminin önemine değinen Dr. Atalay, “Balıklar ve diğer su ürünleri içerdikleri değerli besin maddeleri dolayısıyla beslenmede önemli bir yere sahip. Su ürünleri diğer gıdalara oranla daha yüksek protein değerine ve kolay sindirilebilirliğe sahip olmakla birlikte doymuş yağ oranı bakımından da oldukça düşüktür. Yapılan çeşitli çalışmalarla su ürünlerinde bulunan iki predominant omega-3 yağ asidinin sağlık açısından olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir. Omega-3 yağ asitlerinin, kalp hastalığı, kanser, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde insan sağlığına yararlı etkileri nedeniyle su ürünlerinin sıkça tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir” dedi. Ülkemizde avlanan ve yetiştirilen balıklarınkalite ve sağlık bakımından dünya standartlarının üzerinde olduğu araştırmalarda ortaya konulmaktadır dedi.

Omega-3 yağ asitlerinin, kalp hastalığı, kanser, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde insan sağlığına yararlı etkileri nedeniyle su ürünlerinin sıkça tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir

Kaynak: Bilim Sağlık Haber Ajansı - BSHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07