Bunlara Dikkat Cildi Olumsuz Etkiliyor!

Dış etkenlerden ayrı olarak günlük yapılan bazı hatalar maalesef cildi olumsuz yönde etkiliyor. Peki cildi olumsuz etkileyen faktörler nedir?

SAĞLIK 06.09.2023, 21:02 06.09.2023, 21:30
Bunlara Dikkat Cildi Olumsuz Etkiliyor!

Cildi Olumsuz Etkileyen Şeyler

Dış etkenlerden ayrı olarak günlük yapılan bazı hatalar da cildi olumsuz manada etkiliyor. Peki olumsuz etkileyen faktörler neler?

  • Çok Sık Yapılan Buhar Banyosu
  • Sigara
  • Cilt Temizliğini Önemsememek
  • Gözleri Şiddetli Ovuşturmak
  • Düzensiz Uyku
  • Şeker Tüketimi

Şimdi yukarıda başlıkları verilen maddeleri detaylandıralım.

Buhar Banyosu

Cilt bakımı ve temizliği düşünüldüğü zaman akla gelen yüzü fazla yıkamak ve yüze buhar banyosu uygulamak gelir. Ancak sık uygulanan buhar banyosu yüzü çok fazla ısıtır buna bağlı olarak cildin asit ve su dengesinde bozulma meydana gelir.

Böyle olunca da cilt egzaması gibi rahatsızlıklara zemin hazırlar yada alevlendirebilir. Bu durumda, sık buhar banyosu uygulamasından kaçınılması uygun olacaktır.

Cildi Olumsuz Etkileyen Şeyler

Sigara

Sigara tüm vücut sağlığını olumsuz etkilediği gibi cilt sağlığını da olumsuz yönde etkiler.Sigara tüketimi cildi hızlı yaşlandırır,elastikiyetini kaybetmesine neden olur ve cilt kuruluğuna zemin hazırlar.Ciltte renk değişimlerini de yol açan sigara,cilt için en az güneş kadar zararlıdır.

Cilt Temizliğini Önemsememek

Cilde uygun olan ürün kullanmamak nasıl ciltte problemlere yol açıyorsa cildi düzenli temizlememekte sorunlara zemin hazırlar. Cildin temizlenmesi akne oluşumunu, cildin yaşlanma sürecini, mat görünmesini engellemeye yardımcı olur.

Cildi Olumsuz Etkileyen Şeyler

Gözleri Şiddetli Ovuşturmak

Gözleri ovuşturmak göz sağlığı için zararlı bir durumdur.Ancak aynı zamanda göz çevresindeki deri için de zarar teşkil eder.Gözleri ovuşturmak göz çevresindeki ince cilde zarar verir ve esnemesine ayrıca sarkmasına neden olur.

Cildi Olumsuz Etkileyen Şeyler

Düzensiz Uyku

Vücudun kendini yenilediği en önemli zamanlar uyku esnasında olur. Düzensiz uyku tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi ciltte bundan etkilenir. Yeterli ve dengeli bir uyku sağlıklı bir cilt için büyük önem taşımaktadır. Güçlü bir antioksidan olan melatonin hormonu salgılanımı uyku sırasında meydana gelir.

Yine gece uykusunda HGH (insanlarda büyüme hormonu) artış gösterir. Bu da vücut dokularının tekrar inşasına katkı sağlar ve hasar meydana gelmiş hücrelerin yerini alması için fazlalaşan hücre üretimini teşvik eder. Buna bağlı olarak cildin genç, diri, parlak ve nemli kalmasında yardımcı olur.

Cildi Olumsuz Etkileyen Şeyler

Şeker Tüketimi

Şekerli gıdalar kolojen yıkımını arttırır bu durumda da cildin yaşlanma hızı artar ve akne oluşumu meydana gelebilir.

Kaynak: Bilim Sağlık Haber Ajansı - BSHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 13 Nisan 2024
İmsak 04:54
Güneş 06:21
Öğle 12:57
İkindi 16:32
Akşam 19:23
Yatsı 20:43