Her 4 Kişiden Birinin Ölüm Sebebi Tromboz

Tromboz olduğunu nereden ve nasıl anlarım ? sorusunun cevabını veren Türk Hematoloji Derneği (THD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Reyhan Küçükkaya ...

SAĞLIK 14.10.2022, 10:21 14.10.2022, 14:10
Her 4 Kişiden Birinin Ölüm Sebebi Tromboz

Tromboz olduğu nasıl anlaşılır ?

Tromboz olduğunu nereden anlarım sorusunun cevabını veren Türk Hematoloji Derneği (THD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Reyhan Küçükkaya, istatistiki verilere göre her 4 kişiden birisi tromboz sebebiyle öldüğünü belirtti.

"Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) istatistiki verilerine göre damarkanıklıkları, ölüm sebepleri sırlamasında birinci sırada yer alıyor. Damar tıkanıklığı yani tromboz her insanda olabilir. Cinsiyet veya ırk ayırımı yapmaz. Üstelik basit bazı tedbirlerle damar tıkanıklığını engellemek mümkündür.” dedi.

Tromboz nasıl oluşur?

Trombozun damarın tıkanması anlamına geldiğini belirten Küçükkaya, “Damarlar, hücrelerimize besin ve oksijen taşıyan kapalı borucuklar olarak düşünülebilir. Kan damarlarının duvarlarının yağ ve kireçlenmelerle tıkanması, kanın çabuk pıhtılaşabilir hale gelmesi, damara dışarıdan baskı olması, travmalarla veya ameliyatlarda damarın yaralanması veya damar dokusunun iltihaplanması tıkanmaya neden olabilir” dedi.

Tromboz olunca ne oluyor? Bende tromboz olduğunu nasıl anlayacağım?

Küçükkaya, her damarın tıkanabileceğini, hangi damar tıkanmışsa onun fonksiyonuyla ilişkili belirtiler ortaya çıktığını ancak en korkulanın kalp, beyin ve akciğer damarlarının tıkanması olduğunu vurgulayarak, şunları belirtti:

“Kalp damarları tıkanırsa kalp krizi gelişir: Sol göğüsten başlayan, sol boyuna ve sol kola vuran ağrı, göğüste baskı hissi, çarpıntı kalpte bir sorun olduğunu işaret eden bulgulardır. Beyin damarı tıkanırsa inme (felç) olur: Ani gelişen güç kaybı, his kaybı, yüzde bir tarafa çekilme olması, konuşma bozukluğu, bilinç değişiklikleri beyin damar hastalıklarını düşündürmelidir. Akciğer damarları tıkanması (Akciğer embolisi): Ani gelişen nefes darlığı, nefes alınca göğüste batma hissi, kanlı balgam çıkarma görülebilir.


Tromboz olduğunu nasıl anlarım ?


Tromboz Tedavisi

Bacakta toplar damarı tıkanması: Genellikle o bacakta şişme, kızarıklık, ağrı ortaya çıkar. Yüzeysel toplar damarlar tıkandığında damarın yolu boyunca sertlik elle hissedilebilir. Bacak atar damarı tıkanıklığı: Belli bir süre yürüdükten sonra bacakta ağrı olması, dinlenmeyle geçmesi kronik damar tıkanıklığını akla getirmelidir. Akut bir tıkanma olursa bacakta ağrıyla beraber beyazlaşma olur. Parmak uçlarında morarma ve siyahlaşma eşlik edebilir.” Prof. Dr. Reyhan Küçükkaya ayrıca nadir olarak pıhtının karaciğer, böbrek, barsak, göz damarları gibi farklı organların damarlarını etkileyebildiğini, bu durumlarda o organa özel bulguların (karında şişme ve ağrı, ani gelişen görme kaybı gibi) ortaya çıktığını belirtti. Trombozun herkeste olabildiğini, yaşla birlikte pıhtı gelişme riskinin arttığını, ancak gençlerde de pıhtı oluşabileceğini belirterek, pıhtı riskini arttıran durumları şöyle sıraladı: İleri yaş, Sigara İçme, Obezite, Hareketsizlik, Gebelik ve lohusalık dönemi, Doğum kontrol ilaçları ve östrojen içeren ilaçlar, Ameliyatlar, ortopedik girişimler, Uzun yolculuklar, Diyabet, Kan yağlarının yüksek olması, Kanserler, Damarları tutan bağ dokusu hastalıkları, ağır infeksiyonlar.

Tromboz genetik olabilir mi? Trombozun tedavisi var mı?

Prof. Dr. Reyhan Küçükkaya, toplumun %8-10’unda kanın pıhtılaşmasını kolaylaştıran genetik değişikliklerin mevcut olduğunu söyleyerek, “Örneğin beyaz ırkta faktör V Leiden mutasyonu sıktır (Türkiye’de yaklaşık %5 oranında). Bu mutasyonu taşıyanlarda toplar damarlarda pıhtı riski artar. Özellikle gençlerde pıhtı oluştuğunda veya ailede birden fazla kişide pıhtı geliştiğinde genetik sebepler araştırılmalıdır. Kan sulandırıcılar ve pıhtı eriten ilaçlar ile tromboz tedavi edilebilir. Bazen damarları ameliyatla veya damar içine girip özel yöntemlerle açmak da mümkündür. Pıhtı bulgularını erken tanımak ve hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir. Erken müdahale hayat kurtarır” dedi.

Tromboz engellenebilir mi?

Çok basit önlemlerle pıhtı gelişimini engellemenin mümkün olduğunu ifade eden Küçükkaya, “Aslında herkesin çok iyi bildiği, ama uygulamakta zorlandığımız temel sağlık kurallarına uymak pıhtı gelişimini de engelleyecektir; Hareket etmek, kan şekeri ve yağlarını kontrol etmek, vücut ağırlığını normal sınırlarda tutmak, bol su içmek, sigaradan uzak durmak gibi. Hastaneye yatan hastalarda pıhtı açısından risk değerlendirmesi yapılmalı ve buna göre önlem alınmalıdır” diye belirtti.

Doğum kontrol ilaçları ve östrojen içeren ilaçlar pıhtı riskini arttırabilir

Küçükkaya ayrıca, “Ailede pıhtı hikayesi, varisler, sigara kullanımı, obezite, şeker hastalığı gibi durumlar varsa doğum kontrol ilaçları tehlikeli olabilir. Doğum kontrol ilaçları veya östrojen içeren ilaçları kullanmadan önce mutlaka aile hekimi veya kadın doğum uzmanlarıyla görüşmek gerekir” dedi.

Tromboz Oluşumunda Sigara önemli bir sorun

Sigara içmenin damar sağlığını bozduğunu, kanserlere neden olduğunu, solunum sisteminde kalıcı hasarlar yaptığını ve kısırlık nedeni olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Reyhan Küçükkaya, “Tüm bu riskler sigara paketlerinin üzerinde yazıldığı, hatta fotoğraflandığı halde, dünyada 1 milyardan fazla kişinin sigara tiryakisi olması düşündürücüdür. Sigara tiryakilerinin %80’i ekonomik olarak fakir kişilerdir, maalesef kısıtlı bütçelerini sigaraya ayırarak sağlıklarını kaybediyorlar ve hayat süreleri ortalama 10 yıl kısalıyor. Dünyada her yıl 600.000 kişi, ebeveynleri veya eşlerinin içtiği sigaranın dumanından hastalanıp ölüyor. Ülkemizde yaklaşık 250.000 çocuk sigara içiyor. Sağlıklı nesiller için sigarayla mücadele şart” dedi.

Tromboz Hastaları Hikayelerini Paylaştılar

Damar tıkanıklığı olan hastalar, yaşadıkları hastalık öykülerini anlattılar; “ST: 31 yaşındayım. Liseden beri günde yarım paket sigara içiyordum. Geçen yıl hamile kalınca, tabii sigarayı bıraktım. Gebelikte çok kilo aldım, utanıyorum söylemeye ama 30 kilodan fazla. Nasıl olsa doğumdan sonra veririm diye düşündüm. Doğum yaptıktan iki gün sonra sağ bacağımda aniden bir ağrı başladı, sonra sağ bacağım dize kadar şişti, kıpkırmızı oldu, üzerine basamadım. Doğum sonrası böyle şeyler olur dediler etraftan, ben de doktora gitmedim. Bir hafta sonra evde fenalaştım, nefesim kesildi, ambulansa acile götürdüler. Hemen yoğun bakıma almışlar, ben hiç hatırlamıyorum. Meğer sağ bacağımda pıhtı olmuş, oradan pıhtı akciğerlerime kaçmış. Doktor ’bir saat daha geç gelsen seni kurtaramazdık’ dedi. O kadar korktum ki, bebeğimi bir daha göremeyeceğim sandım. Şimdi ilaçlarla akciğerimdeki pıhtılar temizlendi, bacağımdaki damar açılıyor. Doğumda aldığım kiloları vereceğim, bir daha sigara içmeyeceğim. Sağlıklı bir anne olup, oğluma bakmak istiyorum”

Tromboz Hastaları Anlatıyor

“KY: 52 yaşındayım, 10 yıldır şeker hastalığım var, kolesteroller hep yüksek. Ama ne yalan söyleyeyim, ilaçları hep unutuyordum, aklıma geldikçe kullanıyordum. Memleketimden dolayı elimde değil dürüm, kebap, baklava, kadayıf gördüm mü, dayanamıyorum. Sabah erkenden işe gidiyorum, akşam eve geldiğimde öyle yorulmuş oluyorum ki, yemek yedikten sonra televizyonun karşısında uyuyakalıyorum. Eskiden arkadaşlarla hafta sonu futbol oynardık, artık o da yok. Geçen ay işteyken göğsümde acayip bir baskı oldu, sol kolum boynum ağrıdı, buz gibi terledim. Hiç başıma böyle bir şey gelmemişti. Arkadaşlar ‘abi bembeyaz oldun’ dediler, hemen hastaneye götürdüler. Kalp krizi geçiriyormuşum. Yoğun bakıma aldılar. Ertesi gün anjiyo yaptılar, 4 damarım tıkanmış. Ameliyat ettiler, bacaktan damar alıp kalbime koydular. Artık yediğime, içtiğime, şekerime, kolesterole, ilaçlara, her şeye çok dikkat ediyorum. Hanım bana diyor ki, ’Rabbim sana ikinci bir şans verdi, aklın varsa bunu iyi kullan’. Kullanacağım.”

Tromboz Hastaları Anlatıyor

RT: 20 yaşındayım, üniversitede öğrenciyim. Bizim ailede bütün kadınların bacaklarında varisleri var. İki teyzemde, halamda, annemde, büyük ablamda. Annem ve babam aynı köyden, uzaktan akrabalar. Benim de bacaklarımda ufak kılcal varisler liseden beri olmaya başlamıştı. ‘Varisler bizde genetik’ derdi halam, gerçekten öyleymiş. Bu yaz başında okuldan gelirken birden baldırımda ağrı başladı. Kopacak sandım. Önce ortopedi uzmanına gittik, kasla ilgili diye. Bacağımın filmi çekildi, meğer pıhtı olmuş. Sigara içmem, bir hastalığım yok, oldum olası zayıfım. Doktor ‘bu yaşta pıhtı olması normal değil’ dedi. Bizi bir kan hastalıkları uzmanına gönderdi. Hematolojiye gittik, doktor testler yaptı. Bizim ailede ‘Faktör V Leiden’ diye genetik pıhtılaşma bozukluğu varmış. Annemde, babamda, ablalarımda, hepimizde varmış. Hatta büyük ablam ve bende hem annemden hem babamdan bu gen bozuk gelmiş. Şimdi kan sulandırıcı ilaç kullanıyorum. Büyük ablamın da bacaklarına baktılar, onun damarlarında eskiden tıkanıklık olmuş, anlamamışız. Şimdi ablam 5 aylık hamile, doktoru ona kan sulandırıcı iğne yaptırıyor, pıhtı atmasın diye. Aman varisleriniz varsa böyle bizim aile gibi, mutlaka araştırın.’

Kaynak: Bilim Sağlık Haber Ajansı - BSHA
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Mayıs 2023
İmsak 03:28
Güneş 05:17
Öğle 12:51
İkindi 16:47
Akşam 20:14
Yatsı 21:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 33 79
2. Fenerbahçe 33 74
3. Beşiktaş 34 74
4. A.Demirspor 33 63
5. Başakşehir 33 53
6. Trabzonspor 33 51
7. Konyaspor 33 49
8. Kayserispor 33 49
9. Karagümrük 33 44
10. Alanyaspor 34 41
11. Kasımpaşa 33 40
12. Ankaragücü 33 39
13. Antalyaspor 33 38
14. Sivasspor 34 37
15. İstanbulspor 33 35
16. Giresunspor 33 34
17. Ümraniye 33 27
18. Gaziantep FK 33 25
19. Hatayspor 33 23
Takımlar O P
1. Samsunspor 36 78
2. Rizespor 36 68
3. Pendikspor 36 67
4. Bodrumspor 36 62
5. Sakaryaspor 36 62
6. Eyüpspor 36 62
7. Göztepe 36 60
8. Manisa FK 36 56
9. Keçiörengücü 36 56
10. Bandırmaspor 36 55
11. Boluspor 36 52
12. Altay 36 40
13. Erzurumspor 36 39
14. Tuzlaspor 36 38
15. Gençlerbirliği 36 38
16. Altınordu 36 35
17. Adanaspor 36 25
18. Denizlispor 36 23
19. Yeni Malatyaspor 36 16
Takımlar O P
1. M.City 37 89
2. Arsenal 37 81
3. M. United 37 72
4. Newcastle 37 70
5. Liverpool 37 66
6. Brighton 37 62
7. Aston Villa 37 58
8. Tottenham 37 57
9. Brentford 37 56
10. Fulham 37 52
11. Crystal Palace 37 44
12. Chelsea 37 43
13. Wolves 37 41
14. West Ham United 37 40
15. Bournemouth 37 39
16. Nottingham Forest 37 37
17. Everton 37 33
18. Leicester City 37 31
19. Leeds United 37 31
20. Southampton 37 24
Takımlar O P
1. Barcelona 36 85
2. Real Madrid 37 77
3. Atletico Madrid 36 73
4. Real Sociedad 36 68
5. Villarreal 36 63
6. Real Betis 36 56
7. Osasuna 36 50
8. Athletic Bilbao 36 50
9. Girona 36 49
10. Sevilla 37 49
11. Mallorca 36 47
12. Rayo Vallecano 36 46
13. Valencia 36 40
14. Celta Vigo 36 40
15. Almeria 36 39
16. Getafe 36 38
17. Cadiz 36 38
18. Real Valladolid 36 38
19. Espanyol 36 35
20. Elche 36 21