Katı Kişi Sendromu Kadınlarda 2 Kat Daha Fazla Görülüyor

Kanadalı meşhur şarkıcı Celine Dion’un geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamayla birlikte gündeme gelen Stiff-Person Sendromu (SPS) Katı Kişi Sendromu nedir?

SAĞLIK 05.02.2023, 09:46 13.02.2023, 23:50
Katı Kişi Sendromu Kadınlarda 2 Kat Daha Fazla Görülüyor

Katı Kişi Sendromu Nedir ?

Kanadalı ünlü şarkıcı Celine Dion’un geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamayla Stiff-Person Sendromu (SPS) Katı Kişi Sendromu büyük ilgi gördü. Ender görülen ve ilerleyici bir nörolojik bozukluk olan sendromun kadın bireylerde iki kata kadar daha fazla görüldüğünü belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, semptomların gövde kasları, kollar ve bacaklarda katılaşma ve sertleşme ile başladığını ifade etti.

Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, Kanadalı ünlü şarkıcı Celine Dion’un hastalığı olarak gündeme gelen, kasların kontrolsüz bir şekilde kasılmasına yol açan Katı Kişi Sendromuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Katı Kişi Sendromu Nedir ?

Gürültü Ve Duygusal Sıkıntı Tetikleyebiliyor

Stiff-Person Sendromu (SPS) olarak da adlandırılan Katı Kişi Sendromunun nadir görülen, ilerleyici bir nörolojik bozukluk olduğunu belirten Dr. Celal Şalçini, “Semptomlar, gövde kasları, kollar ve bacaklardaki katılaşma ve sertleşme ile başlar.” diye konuştu.

Zamanla Kambur Duruşlara Yol Açabilir

Dr. Celal Şalçini, bu kas spazmlarını gürültü, dokunma ve duygusal sıkıntının tetikleyebildiğini söyledi. SPS’li kişilerde zamanla anormal duruşlar gelişebildiğini ifade eden Dr. Celal Şalçini, “Genellikle kambur duruşlar gelişebilir. Bazı insanlar yürüyemeyecek veya hareket edemeyecek kadar engelli olabilir.” diye belirtti.

Ciddi Yaralanmalara Sebebiyet Verebilir

Hastaların birçoğunun normal reflekslere sahip olmadıkları için sık sık düştüklerini ifade eden Dr. Celal Şalçini, “Bu durum, ciddi yaralanmalara yol açabilir.” uyarısında bulundu.

Kanadalı ünlü şarkıcı Celine Dion’un hastalığı olarak gündeme gelen, kasların kontrolsüz bir şekilde kasılmasına yol açan Katı Kişi Sendromu son dönemde ilgi görüyor.

Başka Hastalıklarla Karıştırılabiliyor

SPS’li kişilerin evden çıkmaktan korkabildiklerini ifade eden Dr. Celal Şalçini, “Çünkü araba kornası gibi sokak sesleri kasılmaları ve düşmeleri tetikleyebilir.  SPS sıklıkla Parkinson hastalığı, Multipl Skleroz, fibromiyalji, psikosomatik hastalık veya anksiyete ve fobi olarak yanlış teşhis edilir. Kesin tanı, Glutamik Asit Dekarboksilaz (GAD) antikorlarının seviyesini ölçen bir kan testi ile konulabilir.” diye ifade etti.

Kadınlarda İki Kat Fazla Karşılaşılıyor

SPS’nin kadınlarda iki kat fazla görüldüğünü kaydeden Dr. Celal Şalçini, “Bilim adamları, SPS’ye neyin neden olduğunu henüz anlamış değiller ancak araştırmalar, bunun beyinde ve omurilikte bağışıklık sistemindeki düzensiz bir tepkinin sonucu olduğunu gösteriyor. Sıklıkla Tip-I diyabet, tiroidit, vitiligo ve pernisiyöz anemi gibi diğer otoimmün hastalıklarla ilişkilidir.” dedi.

Önlenemez Ama Semptomları Kontrol Altında Tutulabilir

SPS’in önlenebilir bir hastalık olmadığını belirten Dr. Celal Şalçini, uygun tedavi ile SPS semptomlarının kontrol altında tutulabildiğini söyledi.

Kaynak: Bilim Sağlık Haber Ajansı - BSHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12