Masa Başı Ağrıları Engellemenin 12 Yöntemi

Masa başı çalışanlarda hareketsizlik bölgesel ağrılara sebep olabiliyor. Masa başı çalışırken bel ve sırt ağrılarını önlemek için nelere dikkat etmek gerekir?

SAĞLIK 16.09.2022, 12:36 16.09.2022, 17:22
Masa Başı Ağrıları Engellemenin 12 Yöntemi

Masa Başı Ağrısı

Sırt ve bel ağrılarını engellemek için dikkat edilmesi lazım gelen bazı durumların olduğunu ifade eden Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, Kayropraktist Prof. Dr. Semih Akı, “İşleri masa başında olanların en sık şikâyet ettiği konulardan biri de bedenin bazı kısımlarında görülen ağrılar. Oturuş bozukluğu ve hatalı fiziksel aktiviteler bu tarz ağrıların şiddetini artırabiliyor. Bu ağrıları engellemek için alınacak basit önlemler mümkün.” açıklamasında bulundu. Saatler boyu uzun süre hareket etmeden ve belli bir konumda oturmanın fazlaca sağlıksız olduğunu belirten Akı, “Sandalyede otururken vücudun dik durumda olması, arkalıklı sandalye ile belin ve sırtın desteklenmesi gerekiyor. Bununla birlikte uygun ekran uzaklığının ayarlanması da bölgesel ağrıların önüne geçmek için gayet önemli” dedi.

Masa Başı Ağrıları Engellemenin 12 Yöntemi.

Prof. Dr. Semih Akı, masa başında çalışanlara, ağrılarının önüne geçebilmek için 12 öneride bulundu:

 • Sandalye veya koltukta otururken dik pozisyonda olmaya gayret edin ve bunu alışkanlık haline getirin. Bu esnada diz eklemleriniz, kalça eklemlerinden daha yüksekte bulunmalı, ayak tabanlarınız yere tam temas etmelidir. Otururken zaman zaman pozisyon değiştirmeniz iyi olur.
 • Sandalyeden kalkarken bir ayağınız diğerinin önünde olmalı, bacak kaslarınız ve kollarınızın yardımıyla kendinizi yukarıya doğru iterken sırtınız dik pozisyonda bulunmalı.
 • Sandalye arkalığı sırt ve bel kavisine uygun destek verecek şekilde ergonomik olmalı.
 • Sandalye oturma yüksekliği her iki ayak tabanı yere tam temas edecek şekilde olmalı.
 • Her iki el klavye üzerinde iken; kollar gövdeye paralel olmalı.
 • Her 40-50 dakikalık çalışma periyodları sonunda mutlaka 5-10 dakika ara verilmeli ve çalışılan ortamdan uzaklaşılmalı.
 • Ayakta sabit dururken tek ayağınızın altına 15-20 santimetre yükseklikte bir cisim koyarak hafifçe yükseltin. Bir süre sonra diğer ayağınızı koyun.
 • Ağırlığı taşımanız gerekirse, yükü her iki elinize eşit olarak paylaştırın.
 • Bir cismi yerden alırken dizlerinizi bükün ve çömelerek alın. Belden eğilmeyin. Yükü belinizle değil, bacaklarınızla kaldırın.
 • Bir eşyayı alırken ona doğru uzanmayın, yanına iyice yaklaşın. Bir cismi yerden alırken de önce onu bedeninize doğru yaklaştırıp sonra kaldırın.
 • Her gün ez az 15 dakika yürüyün. Yürüme mesafesini giderek artırın.
 • Sağlıklı olsanız bile her gün kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapın. Karın, sırt ve kalça kaslarının vücudun doğal korsesi olduğunu unutmayın.

(BSHA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07