Obeziteye Neden Olan 10 Yanlış

Kaliteli bir yaşam sürmede iyi besinlerle sağlıklı beslenmenin rolü çok fazla. Yanlış yeme davranışları obezite gibi birçok kronik rahatsızlığa yol açabiliyor.

SAĞLIK 13.10.2022, 17:21 13.10.2022, 20:28
Obeziteye Neden Olan 10 Yanlış

Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, sağlıklı bir hayat sürmede kaliteli beslenmenin rolü çok büyük. Yanlış beslenme davranışlarının obezite ve benzeri birçok kronik hastalığa neden olabileceğini belirtti. Doç. Dr. Kartal, “Hususiyle normalden fazla besin tüketmek, yiyecekleri çok hızlı ve büyük lokmalar şeklinde yemek, yemek yerken aynı zamanda başka aktivitelerde bulunmak ve uzun süre sofrada kalmak gibi yanlış beslenme davranışları obezitenin asıl sebepleri arasında yer alıyor. Obezite hastalığıyla sonuçlanabilecek hatalı beslenme alışkanlıklarından ve davranışlardan uzak durulmalı.” açıklamasında bulundu.

Obezitenin birçok hastalığa eşlik ettiğini ve obezite riskini azaltmak için sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilmesinin önemini kaydeden Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Toplam enerji alımının uzun süreli harcanan enerjiden daha fazla olması obezite ile sonuçlanabilir. Yine aynı şekilde, yenilen besinlerin özellikle basit karbonhidrat oranının yüksek olması, fazla alınan enerjinin vücutta yağa dönüştürülüp depolanması ile yine kilo artışına neden olabilir.” dedi.


Obeziteye Neden Olan 10 Hata.


Obezitenin en önemli tedavilerinden biri cerrahi yöntem

Günümüzün en büyük sağlık problemlerinden biri olan obezitenin tedavisinde en iyi neticelerin cerrahi müdahalelerle alındığını anlatan Kartal şöyle devam etti: “Tüm tedavi yöntemleri ele alındığında elde edilen bilimsel birikimin obezite ve tip 2 diyabet tedavisindeki en etkili sonuçların cerrahi müdahalelerle alındığını gösteriyor. Bu yöntemlerin bir bölümü sadece obezitenin tedavisinde değil, tip 2 diyabet ve eşlik eden diğer hastalıkların tedavisinde de etkili ve kalıcı sonuçlar alıyor. Özellikle son 30 yılda obezite ve tip 2 diyabetin cerrahi tedavisi için geliştirilen birçok yöntem bulunuyor. Zaman içinde bu yöntemlerin bazıları terk edilirken, bir bölümü de etkili uzun dönem sonuçları sayesinde günümüzde de başarı ile uygulanmaya devam ediyor.” dedi.


Obeziteye Neden Olan 10 Hata.


Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, bireyleri obeziteye götüren 10 hatalı yeme davranışını şu şekilde sıraladı:

  1. Normalden fazla besin tüketmek.
  2. Özellikle çalışan bireylerde sağlıklı besinler yerine fast food gibi yenmeye hazır, enerji yoğunluğu yüksek besinleri çok tüketmek.
  3. Akşam eve geldikten sonra yemek zamanına kadar atıştırmak ve sonra tekrar yemek yemek.
  4. Hızlı yemek, büyük lokmalar almak, az çiğnemek, çatalı kaşığı elinden hiç bırakmamak.
  5. Öğün atlamak, öğün aralarında sürekli bir şeyler atıştırmak.
  6. Yemek yerken sohbet etmek, televizyon seyretmek, kitap okumak, cep telefonuyla ilgilenmek gibi ilgiyi dağıtacak başka aktivitelerle uğraşmak.
  7. Uzun süre sofrada kalmak; sıkıntı, stres ve öfke durumlarında aşırı yemek.
  8. Ziyaret ve davetlere sık katılmak ve ikramları reddedememek.
  9. Akşam yemeğinden sonra yatıncaya kadar sürekli olarak bir şeyler atıştırmak ve/veya gece uykudan uyanıp yemek.
  10. Az su içmek ya da hiç su içmemek. Su yerine yüksek enerjili/şeker eklenmiş içecekleri tercih etmek.

Kaynak: Bilim Sağlık Haber Ajansı - BSHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak 06:00
Güneş 07:23
Öğle 13:07
İkindi 16:10
Akşam 18:40
Yatsı 19:58
GazetelerTümü