Saç Dökülmesi Nedenleri Neler?

Saç dökülmesi sebepleri konusunda Medikal Estetik Hekimi Dr. Cenk Gül önemli bilgiler verdi. Cilt sağlığı kadar saç sağlığı da erkekler ve kadınlar için önemli.

SAĞLIK 07.06.2023, 21:52 07.06.2023, 22:11
Saç Dökülmesi Nedenleri Neler?

Saç dökülmesi sebepleri konusunda Medikal Estetik Hekimi Dr.Cenk Gül değerli bilgiler verdi.

Cilt sağlığı kadar saç sağlığı da hem erkekler hem de kadınlar için önem taşımaktadır. Sağlıklı olan bir saç her ay 1-1.5 cm oranında uzar. Günde 50-100 adet saç teli dökülmesi normaldir ancak aşırı miktarda saç teli dökülmesi oluyorsa bir uzmana başvurulmalıdır. Saç dökülmesini etkileyen birçok vardır. Bunların başında genetik yatkınlık geliyor. Diğerleri ise; stres, tiroid hastalıkları, vitamin eksiklikleri, beslenme şekli, ilaç kullanımı, hormonal değişiklikler, kansızlık, mevsim değişiklikleri, bazı deri hastalıkları, kadınlarda saçı çok sıkı toplama, saç yolma hastalığı, menopoz gibi…

Saç Dökülmesinde Mezoterapi Faktörü

Ayrıca hava kirliliği nedeniyle saçlar 3 günde bir yıkanabilir ancak saçı fazla yıkamak saçların yıpranmasına yol açar. Saçların kurumasına ve yıpranmasına karşı ılık suyla yıkanmalı çok sıcak sudan uzak durulmalıdır. Saç dökülmesi kadınlara oranla erkeklerde daha sık yaşanan bir sorundur.

Erkeklerde genetik saç dökülmesi ergenlikten, 40 ve 50 li yaşlara kadar herhangi bir zaman diliminde başlayabilir. Sağlıksız ve dökülen saçlar kişilerde özgüven kaybına neden olabilen bir sorundur. Ancak saç kayıpları çözümsüz değildir. Saç dökülmesinde saç mezoterapisi oldukça sık kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Hem kadınlar hem de erkeklerde saç dökülmesi sorunu için uygulanan mezoterapi yöntemi, dökülmeyi engeller, saçları güçlendirir ve sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olur.

Saçkıran, kellik ve saç dökülmesi gibi problemlerin tedavisinde kullanılan mezoterapi, içerisinde çeşitli besin ögelerinin yani vitamin, mikro elementler ve besleyici enzimlerin olduğu etkili bir karışımdır. Bu karışım enjektör yardımıyla saç derisine enjekte edilir ve hücre metabolizmasının hızlandırılmasını sağlayarak, saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Mezoterapi iğnesi ilaç enjeksiyonu saç derisinin 2-3 mm altına yapılır. Kişiden kişiye değişiklik gösteren saç mezoterapisi tedavisi süresi 3 ila 10 seans arasında yapılmaktadır.

Saç Dökülmesinde Mikro Greft Yöntemi

Diğer bir tedavi yöntemi, kişinin kendi kanından elde edilen PRP (Platelet Zengin Plazma) tedavisi, kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Elde edilen plazma büyüme faktörlerinden oldukça zengindir. Saç dökülmesi ile mücadelede en yeni yöntem ise otolog mikro greft işlemidir. Doku rejenerasyonunda, kılcal damar ve doku yenileme terapisine dayanan yeni bir tekniktir.

Bu teknikte, saçlı derinin ve dokuların yenilenmesi için ”Kişinin kendi (otolog) hücrelerinden oluşan bir doku süspansiyonu” kullanılır. Uygulamada, hastaların kulak arkası bölgesinde bulunan sağlıklı saçlı deriden toplanan hücreler işlemden geçirilerek tekrar saçlı derinin bütününe enjekte edilir ve böylece uygulama yapılan bölgede progenitor (öncül) hücrelerin sayısının artışı sağlanır.

Kaynak: Bilim Sağlık Haber Ajansı - BSHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 03:46
Güneş 05:32
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:18
Yatsı 21:56