Soğuk Ve Rüzgârlı Havalarda Yüz Felcine Dikkat!

Fizyoterapi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, soğuğa bağlı oluşabilecek yüz felçlerini değerlendirdi. Yüz felcine karşı hangi önlemler alınmalı?

SAĞLIK 05.02.2023, 09:32 05.02.2023, 13:32
Soğuk Ve Rüzgârlı Havalarda Yüz Felcine Dikkat!

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan araştırmalarda sinir felçlerinde mevsimsel artışlar görüldüğünü kaydeden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, özellikle soğuk havalarda esen kuvvetli rüzgarların yüz felci oluşumunda etkili olabileceğini söyledi. Nihal Özaras, bu nedenle soğuk ve rüzgarlı havalarda kulak arkası, baş ve boynu sıcak tutan ve rüzgardan koruyan giysiler tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, aşırı soğuğa bağlı oluşabilecek yüz felçlerini değerlendirdi. 

Yüz felcinde bazı hareketlerin yapılması zorlaşıyor

Yüz felcini, “yüzün bir yarısında ani gelişen hareket kaybı ile karakterize bir rahatsızlık” olarak tanımlayan Prof. Dr. Nihal Özaras, “Yüz felcinde alın, göz ve ağız çevresindeki kaslarda tam veya kısmi güçsüzlük gelişir. Yüz felci geçiren kişi, kaşını kaldırmakta, gözünü kapatmakta ve gülümseme, üfleme gibi ağız hareketlerini yapmakta zorluk çeker; bazen bu hareketleri hiç yapamaz” diye konuştu.

Kesin nedeni bilinemiyor

Yüz felcinin kesin nedeninin bilinmediğini ifade eden Prof. Dr. Nihal Özaras, “Fasiyal sinir, kulak arkasından geçer, yüzün aynı tarafındaki kaslara dağılır ve o kasların sinirsel beslenmesini sağlar. Yüz felcinin kesin nedeni bilinmemektedir. Virüsler, kan dolaşımının o bölgede bozulması, enflamasyon gibi sebeplerle fasiyal sinirde ileti bozukluğu meydana gelir ve onun beslediği kaslar kısmen veya tamamen kasılamaz hale gelir.” diye konuştu.

Hava şartları yüz felcine yol açabilir mi?

Hava şartlarının yüz felci ile ilişkisi olup olmadığının hep merak edilen bir konu olduğunu kaydeden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, “Dünyanın farklı ülkelerinde bu konu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yüz felcinin bazı mevsimlerde arttığı görülmüştür. Özellikle de soğuk havalarda esen sert rüzgârın yüz felci oluşumuna etkisi olabileceği ortaya konmuştur. Bu nedenle böyle havalarda kulak arkası, baş ve boyun bölgesini sıcak tutacak, rüzgardan koruyacak giysiler kullanılabilir” diye konuştu.

İlaç ve Fizik Tedavi Etkili Oluyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, yüz felci tedavisinde ilaçlar ve fizik tedavinin önemli yeri olduğunu vurgulayarak olguların büyük kısmında ilk 6 ayda tama yakın iyileşme sağlandığını söyledi.

Kaynak: Bilim Sağlık Haber Ajansı - BSHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu sezon gol kralı kim olur?
Bu sezon gol kralı kim olur?
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:13
Öğle 12:56
İkindi 16:53
Akşam 20:28
Yatsı 22:15