Tamamlayıcı Tıp Uzmanı: “Tıbbi Beslenme Bir Sanattır”

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında uzman Dr. Gökhan Ocak "Sağlık Arenası" programında Gazeteci-Yazar Erkan Doğan’ın konuğu oldu.

SAĞLIK 06.05.2023, 16:37 06.05.2023, 16:59
Tamamlayıcı Tıp Uzmanı: “Tıbbi Beslenme Bir Sanattır”

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp alanında uzman Dr. Gökhan Ocak Can Radyo’da Sağlık Arenası Programı’nda Gazeteci-Yazar Erkan Doğan’ın konuğu oldu. Ana akım tıp konusu ile başlayan yayında tamamlayıcı tıp ile ilgili birçok bilgi paylaşıldı. 

Ana akım tıp ile ilgili halk arasında alternatif tıp da denildiğine dikkat çeken Dr. Ocak, “ana akım tıp genelde tanı odaklıdır. Tanı algoritmaları oluşturulur. Tanıya varıldığı zaman mesele tamamlanmıştır. Tedavi protokolü hazırlanır ve hasta izlemeye alınır. Akut hastalıklarda ana akım tıp başarılıdır. Fakat kronik, müzmin hastalıklarda malesef başarılı sonuçlar alınamıyor. Kronik hastalıklar vücutta birçok sebebe bağlı olarak gelişen hastalıklar olarak süreklilik arz eden hastalıklardır. Çağımızda gittikçe artan hastalıklardır. Bütüncül tıp ise tanı odaklı değildir. Bizim bakış açımızda ne oluyor neden oluyor sorularının cevabını ararız” dedi. 

“Zayıf halkanız neredeyse zincir oradan kopar”

Türkiye’de bütüncül, fonksiyonel ve geleneksel tıp kanunu çıktıktan sonra bu konuda farkındalığın artmaya başladığını söyleyen Dr. Ocak şöyle konuştu: “Bu konuya ilgi duyan doktorlar da artmaya başladı. Ancak hala ana akım tıbbın gündemine tam olarak yerleşmiş değildir. Bütüncül tıp bakış açısıyla olan konulara yedi sekiz senelik aşinalığımız var. Beden havuzu bir bardak gibidir. Ve bu bardak anne ve babadan gelen genetik kodlarla biraz dolabilir. Genetik yatkınlıklarımız bizi hasta etmez. Daha sonra bebeklikten beslenme yanlışlıkları başlar. Damlaya damlaya bu yanlışlıklar ile bardak dolar. Ve hiçbirimizin kaçamadığı toksin maruziyeti başlar. Bardak taşar. Şeker hastalığı, tansiyon, migren gibi kronik hastalıklar başlar. Zayıf halkanız neredeyse zincir oradan kopar ve siz o hastalığa yakalanırsınız. bizim amacımız bardağı boşaltmaktır. Beslenmeyi düzenlemek birincil amacımızdır. Beslenme düzenlenince duygusal yükler de dahil  detoks mekanizmalarını çalıştırdığımız için toksinlerin atımını da sağlamış oluyoruz.”

Tıbbi beslenme nedir?

Bütüncül ve tamamlayıcı tıp içerisindeki tıbbi beslenme kavramında bahseden Dr. Gökhan Ocak, “Ne yersek oyuz. Bedenimizde sağlam çalışan bir bünyeye sahip olmamız için sağlam iyi bir hammadde göndermemiz lazım. Ben bu bağlamda doğru besini doğru yöntemlerle doğru miktarda yemeyi tıbbi beslenme olarak tanımlıyorum. Sanatı bile desek yanlış olmaz” dedi.

Alışkanlıklarınızı değiştirmekle başlayın!

“Beslenme duygularımızla çok bağlantılıdır. Duygusal yüklerimizle, sıkışmış yüklerimizle çok alakalı bir konudur” diyerek tıbbi beslenme konusunda açıklamalarına devam eden Ocak, “Biz önce kişilerde bir farkındalık oluşturuyoruz. Bu bardağı dolduran nedenleri onunla konuşuyoruz. Kişinin öncelikle duygularının farkına varması gerekiyor. Farkına vardıktan sonra onları değiştirmeyi istemesi gerekiyor. Bu arada hem duygularına dokunuyoruz hem de beslenme konusunda yol alıyoruz” diye konuştu.

Doğru besin nedir?

Doğru besin nedir?

Doğru besinin kalorisi düşük olan besin değeri yüksel olan besinler olduğunu söyleyen Dr. Gökhan Ocak şöyle konuştu: “Hücreleri doyuran besinler doğru besinlerdir. Karnınızı doyurabilirsiniz ama hücreleri doyuramayabilirsiniz. Doğal ve canlı besinden bahsederiz hastalarımıza. Elinize aldığınız bir besin 100 sene önce yoksa yemeyin. İncir hurma 400 sene önce de vardı ama rafine şeker, beyaz un 100 sene önce olmayan bir besindi. Organik olmasını istiyoruz. Eğer talep çok olursa organik besine arz da gelecektir. Sağlıklı bitkisel ve hayvansal yağları öneriyoruz. Sade yağlar, soğuk sıkım zeytin yağları, hindistan cevizi yağı gibi yağları öneriyoruz. Fermente besinler, kefir, ev yoğurdu kombu çayı, sirkesiz lahana ve pancar turşuları. Doğal ortamda yetişmiş hayvan etleri. Koyun ve keçi eti bizim için çok önemli,. dana etini çok önermiyoruz genelde çiftlikte yetişiyor. Bu nedenle önermiyoruz. Dana birçok sentetik gıda ile dolu yemi yer danalar ama keçi doğal beslenir. Doğru besinde bir de fabrikasyon katkılı besinlerden uzak durmalıyız. Üzerinde son kullanma tarihi olan besinlerden uzak durmalıyız. Ağır metal içeren balık konusunda da dikkat etmeliyiz. Dip hayvanları midye gibi yiyeceklerden uzak durmalıyız. Tıbbi beslenmede 3 haftada bir küçük balıkları öneriyoruz. Sardalya, izmarit gibi…”

Hiç mi midye yememeliyiz?

Hiç mi midye yememeliyiz?

İzmir körfezinde atıkların çok olması nedeni ve drenaj kısıtlılığı nedeniyle buradan çıkan midyede ağır metal daha fazla olabilir. Ağır metallerin midye ve büyük balık gibi canlıların içerisinde depolandığına ve organik hale geldiğine dikkat çeken Ocak, “deniz ürünlerinde ağır metal riskinden kaçınmalıyız. Omega 3 kaynağı için küçük balıkları öneriyoruz ve ağır metal birikimi daha az olan balıklardır. Gazlı içecekler, kavrulmuş çerezler, şeker ve rafine edilmiş şeker, rafine edilmiş gıdalardan uzak durmalıyız. Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağını öneriyoruz. Soğuk sıkım zeytinyağı tedavide bile kullandığımız bir yağdır.” diye konuştu. 

Doğru besini aldık peki ne zaman tüketmeliyiz?

Doğru besini aldık peki ne zaman tüketmeliyiz?

Bütünleyici tıp alanında uzman Dr. Gökhan Ocak, beslenme zamanları hakkında bilgilerle açıklamalarına devam etti: “Doğru besini aldık ama ne zaman ve nasıl yiyeceğiz. Besinleri hangi zamanlarda tüketeceğiz. Biz sebze ve meyvelerin zamanında tüketilmesini öneriyoruz. Yemeği yediğimiz saatler çok önemli. tıbbi beslenmede öğlen yemeğini geciktirebiliyorsanız 16-17.00 gibi orada beslenmeyi bırakabiliriz. Akşam yemeğinden sonra bir şey atıştırılmamalı. Yemekten iki saat sonra tıbbi çaylar öneriyoruz. Uykuya katkısı olan tıbbi çaylar tüketilebilirler. Yemek arasında su içilmemeli. En fazla bir bardak için yemek arasında içine bir yemek kaşığı elma sirkesi koyarsanız daha iyi olur. Yemek arasında en iyi içilecek şey acılı şalgam suyu önerebilirim. İçine de birazcık elma sirkesi koyabilirsiniz. Özellikle protein gıdaları tüketilirken bu önerimi uygulayabilirler. Doğru zamandan kastımız sık sık yemek yemek kabul etmediğimiz bir durum. Mümkünse iki öğün beslenmeyi öneriyoruz. Zamandan bağımsız bir beslenme öneriyoruz. Acıktığımız zaman yemek yemeliyiz. Acıkma duygusunu tatmalıyız. Acıkma duygusu bizi hayata bağlayan hormonların ortaya çıkardığı bir durumdur. En az beş saat açlık öneriyoruz iki öğün arasında. Bedene sürekli besin girişi olmamalı, bünye besine ihtiyaç duymuyor.Ama açlık hissediyorsanız 3-4 dakika diyafram nefesi alınıp iki bardak alkali su içilebilinir.”

Alkali su nasıl yapılır?

Alkali su nasıl yapılır?

Alkali suyun antioksidan bir su olduğunu söyleyen Dr. Ocak, “Alkali su oksijendeki serbest radikallerin temizlendiği sular cihazlarla üretilebiliyor. Yemekten iki saat sonra yemekten yarım saat önce içilmelidir. Okula işe gitmeden önce aç değilseniz kahvaltı yapmayın diyorum. Sabah kahvaltısı bir kurumuş meyve ve kavrulmamış bir ceviz, birkaç leblebi de bir kahvaltıdır. Eğer erken kalkılıyorsa acıkır kahvaltı yapabilirsiniz. Smoothie içebilirsiniz. Çok sağlıklı ve besleyicidir. Tıbbi beslenmede biz kahvaltıda hatta akşam yemeklerinde bu smoothieleri öneriyoruz. Ya da bir çorba içip yanına bol yeşillik yiyebilirsiniz. Yeşillik bizler için çok önemlidir. Zeytinyağlı sirkeli salata öneririz” dedi.  

Mangalcılara kötü haber!

Mangalcılara kötü haber!

Besinlerin ne kadar çok yakarsanız onlar o kadar kanserleşmeye başlıyor diyen Dr. Gökhan Ocak, “Tıbbi beslenmede en sağlıklı pişirme usulü buharda pişirme ya da güveç kaplarda pişirme öneriyoruz. Her şeyi mükemmel yapamayız. Bizim tıbbi beslenmede hastalara önerimiz eğer bir kirletici yiyorsanız beraberinde temizleyicisini de yiyin diyoruz. Sırf kirleticiyle kalmayın. Kızartma ve et yediniz. Yanık bir yap ve bol miktarda protein bedenimizde serbest radikal oluşturuyor. Bunun temizleyicisi gökkuşağı renklerinde salatalar yemeliler. Yemeğin 3 katı salata yemelerini öneriyoruz. 7-8 köfte değil, 2-3 köfte öneriyoruz. 1 yumurta bizim günlük hayvansal gıda ihtiyacımızı karşılıyor” şeklinde konuştu. 

Doğru beslenmede miktar ne kadar olmalı?

Doğru beslenmede miktar ne kadar olmalı?

“Şeker ile proteinleri yağları yemeklerde bir araya getirmemeliyiz. Mümkünse tek çeşit yemek yemeliyiz. Çeşidi ne kadar artırırsanız o kadar sakıncalıdır. Nohut, pilav, salata güzeldir. Yiyeceğiniz pilavın 3 misli salata yanında yiyeceksiniz. Sağlıklı bulgur, tam buğday bulgur öneriyoruz. Tamamen glutensiz beslenme önermiyoruz doğru gluten kullanılırsa çok zararlı değil. Herhangi bir alerjik durumunuz yok ise” diyerek açıklamalarına devam eden Dr. Ocak, “Doğru miktar ise şöyle ölçülü yiyeceğiz. Aç oturup aç kalkmalıyız. Bedenimizde mitokondriler vardır. Bu bedenimizin enerji santralleridir. Midemizin üçte biri boş kalmalı. Sabahları mor turuncu ve yeşil smoothie yaparım. Yeşil smoothie tarifi verebilirim. Ekşi yeşil elma, maydonoz, ıspanak, pazı avuç kadar, akşamdan suda bekletilmiş çiya ya da keten tohumu, kavrulmamış ceviz, badem ya da fındık, çörek otu yağı, ev sirkesi ve soğuk sıkım zeytinyağını blendırda çekip biraz alkali su ekleyelim. İçine taze zencefil, sumak, acı pul biber, çok az kayatuzu limon eklenebilir. Ayran kıvamında nefis bir içecek elde edilir. Mor sebze tercih edilebilir. Pancar ile tatlı kabak, havuç ile de yapılabilirler. Kalorisi düşük ve besin değeri çok yüksektir. Ben genelde sabah kahvaltısı olarak tüketiyorum. Akşam yemeğinde gecikildiyse smoothie tüketmelerini tavsiye ederim” önerilerinde bulundu.

Kaynak: Bilim Sağlık Haber Ajansı - BSHA
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Mayıs 2023
İmsak 03:28
Güneş 05:17
Öğle 12:51
İkindi 16:47
Akşam 20:14
Yatsı 21:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 33 79
2. Fenerbahçe 33 74
3. Beşiktaş 34 74
4. A.Demirspor 33 63
5. Başakşehir 33 53
6. Trabzonspor 33 51
7. Konyaspor 33 49
8. Kayserispor 33 49
9. Karagümrük 33 44
10. Alanyaspor 34 41
11. Kasımpaşa 33 40
12. Ankaragücü 33 39
13. Antalyaspor 33 38
14. Sivasspor 34 37
15. İstanbulspor 33 35
16. Giresunspor 33 34
17. Ümraniye 33 27
18. Gaziantep FK 33 25
19. Hatayspor 33 23
Takımlar O P
1. Samsunspor 36 78
2. Rizespor 36 68
3. Pendikspor 36 67
4. Bodrumspor 36 62
5. Sakaryaspor 36 62
6. Eyüpspor 36 62
7. Göztepe 36 60
8. Manisa FK 36 56
9. Keçiörengücü 36 56
10. Bandırmaspor 36 55
11. Boluspor 36 52
12. Altay 36 40
13. Erzurumspor 36 39
14. Tuzlaspor 36 38
15. Gençlerbirliği 36 38
16. Altınordu 36 35
17. Adanaspor 36 25
18. Denizlispor 36 23
19. Yeni Malatyaspor 36 16
Takımlar O P
1. M.City 37 89
2. Arsenal 37 81
3. M. United 37 72
4. Newcastle 37 70
5. Liverpool 37 66
6. Brighton 37 62
7. Aston Villa 37 58
8. Tottenham 37 57
9. Brentford 37 56
10. Fulham 37 52
11. Crystal Palace 37 44
12. Chelsea 37 43
13. Wolves 37 41
14. West Ham United 37 40
15. Bournemouth 37 39
16. Nottingham Forest 37 37
17. Everton 37 33
18. Leicester City 37 31
19. Leeds United 37 31
20. Southampton 37 24
Takımlar O P
1. Barcelona 36 85
2. Real Madrid 37 77
3. Atletico Madrid 36 73
4. Real Sociedad 36 68
5. Villarreal 36 63
6. Real Betis 36 56
7. Osasuna 36 50
8. Athletic Bilbao 36 50
9. Girona 36 49
10. Sevilla 37 49
11. Mallorca 36 47
12. Rayo Vallecano 36 46
13. Valencia 36 40
14. Celta Vigo 36 40
15. Almeria 36 39
16. Getafe 36 38
17. Cadiz 36 38
18. Real Valladolid 36 38
19. Espanyol 36 35
20. Elche 36 21