Dikkat! Dijitalleşme Hayatı Kolaylaştırsa Da Yalnızlaştırıyor

Dijitalleşmenin modern hayatla birlikte toplum yaşamına girdiğini belirten uzmanlar, değişen ekonomik ve sosyal normların insanları farklı bir hayat tarzına ittiğini belirtiyor.

TEKNOLOJİ 21.04.2023, 09:36 22.04.2023, 13:11
Dikkat! Dijitalleşme Hayatı Kolaylaştırsa Da Yalnızlaştırıyor

Hayatımıza hızla giren dijitalleşmenin, modernizm ile beraber sosyal hayata girdiğini ifade eden uzmanlar, hızlı bir şekilde değişen ekonomik, kültürel ve sosyal normların insanları teknoloji odaklı bir yaşantıya sürüklediğini belirtiyor.

Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz; cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar ve sanal asistanların hayatı kolaylaştırsa da yüz yüze olan doğal iletişim alışkanlıklarını değiştirdiğine dikkat çekiyor.

Psikolog Çağrı Beyaz, dijitalleşmenin soyutlanma ve yalnızlık hissinin kalıcı olmasına yol açtığını vurguluyor.

Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, modernizmle birlikte hızla gelişen dijitalleşmenin yol açtığı yalnızlaşma ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dikkat! Dijitalleşme Hayatı Kolaylaştırsa Da İnsanları Yalnızlaştırıyor.

Dijital Araçlar İletişim Alışkanlıklarını Değiştiriyor

Dijitalleşmenin modernizm ile birlikte toplum yaşamına girdiğini hatırlatarak sözlerine başlayan Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Hızlı bir şekilde değişen ekonomik, kültürel ve sosyal normlar beraberinde teknoloji odaklı bir yaşantıya doğru bizleri hızla sürüklüyor. Bu açıdan bakıldığı zaman cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar ve sanal asistanlar hayatı kolaylaştırıyor olsa da sanal tatminler sağlayarak bireylerin yüz yüze olan doğal iletişim alışkanlıklarını da değiştiriyorlar.” uyarısında bulundu.

Dijitalleşme Bireylerin Yalnızlaşmasına Yol Açıyor

Yüzyüze doğal iletişimin azalması nedeniyle bireylerin ötekine karşı daha az gereksinim ve ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Bu durum bireylerin de yalnızlaşmasına, duyarsızlaşmasına ve sosyal izolasyona girmesine yol açıyor. Genel olarak değerlendirildiği zaman dijitalleşme ve bu yöndeki gelişmeler hayatı kolaylaştırıyor. Ancak bir diğer yönü ile de bakıldığında insanların etkileşim ve iletişimlerine ket vurduğunu, özünde de soyutlanma ve yalnızlık hissinin kalıcı, uzun vadeli bir şekilde olmasına sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz” dedi.

Kaynak: Bilim Sağlık Haber Ajansı - BSHA
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 03:46
Güneş 05:32
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:18
Yatsı 21:56